Pielęgnacja obuwia
Poniżej znajdziesz porady i zalecenia dotyczące użytkowania i pielęgnacji obuwia. Stosowanie się do nich zagwarantuje Ci zadowolenie z zakupionych butów.
Co musisz wziąć pod uwagę:
- przeznaczenie butów
-
odpowiednio dobrany rozmiar i krój - po odebraniu butów przymierz je. W przypadku nieodpowiedniego rozmiaru masz 14 dni na zwrot lub wymianę butów.
- prawidłowe zakładanie butów, często je zmieniaj i używaj zgodnie z ich przeznaczeniem. Unikaj przemoczenia obuwia skórzanego. Woda zniszczy jego powłokę i spowoduje deformację
- odpowiednia pielęgnacja i staranna konserwacja przedłużają żywotność obuwia
- prawie każda skóra jest farbowana. Przy nadmiernym poceniu stóp lub po zawilgotnieniu butów może dojść do zafarbowania skarpetek. Pamiętaj, że nierównomierna powierzchnia jest naturalną cechą skóry.
Instrukcje dotyczące pielęgnacji i konserwacji różnych rodzajów obuwia
-
Cholewkę z membraną GORE-TEX® należy czyścić ściereczką i letnią wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Unikaj bezpośrednich źródeł ciepła.
Jeśli początkowa warstwa ochronna się zniszczy lub zmyje, wodoodporność obuwia z membraną GORE-TEX® można łatwo przywrócić za pomocą ogólnodostępnych impregnatów w spreju. Przed ich użyciem zapoznaj się z instrukcjami producenta dołączonymi do obuwia.
- Cholewkę z gładkiej skóry wyczyścisz odpowiednią szczotką, miękką szmatką lub wilgotną gąbką. Suchą skórę lekko posmaruj pastą i wypoleruj ściereczką. Stosuj jedynie pasty przeznaczone do pielęgnacji obuwia skórzanego. Skórę można odświeżyć bez polerowania za pomocą emulsji samopołyskowej. Gładkie i szorstkie skóry radzimy zaimpregnować przed pierwszym użyciem, aby zapewnić ich większą hydrofobowość.
- Cholewkę ze skór szorstkich - weluru i nubuku - delikatnie szczotkuj, starając się przy tym nie wyrywać włosia. Zabrudzenia można również usunąć specjalną gumą lub środkami do czyszczenia skór szorstkich. W celu odświeżenia koloru należy stosować farby przeznaczone specjalnie do danego materiału. Skór szorstkich się nie pastuje.
- Powierzchnia skóry lakierowanej jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania), działanie środków chemicznych, przemoczenie i działanie temperatury poniżej zera. Zanieczyszczenia i kurz usuwa się miękką ściereczką - na sucho lub mokro. Do pielęgnacji obuwia ze skóry lakierowanej służą pasty i środki czyszczące przeznaczone specjalnie do tego rodzaju skóry.
- Do pielęgnacji obuwia ze skóry olejowanej są przeznaczone specjalne oleje. Uzupełnią one ubytek oleju, zmiękczą skórę, nawilżą ją i zaimpregnują. Stosuje się je na suchą skórę. Jasna skóra po nałożeniu oleju nieznacznie ściemnieje.
- Obuwie z plastiku, sztucznej skóry i poromeru można myć w wodzie. Po wypłukaniu wystarczy je wytrzeć miękką, suchą i czystą ściereczką. Do czyszczenia butów z tych materiałów nie należy stosować past ani wosków.
- Obuwie gumowe - gumowce i kalosze - należy umyć w letniej wodzie, a następnie wysuszyć w temperaturze pokojowej. Ich wnętrze należy dokładnie wysuszyć po każdym użyciu. Ważne jest również regularne wymienianie wkładek.
- Obuwie tekstylne czyści się za pomocą delikatnego szczotkowania i, w zależności od rodzaju materiału i stopnia zabrudzenia, wycierania na mokro. Buty z materiałów tekstylnych radzimy impregnować i czyścić specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu, środkami. Obuwia tekstylnego nie należy prać.
- Do zabudowanych - przede wszystkim skórzanych butów - warto stosować prawidła, które zachowują kształt obuwia i zapobiegają jego deformacji.
- Obuwie skórzane, tekstylne oraz z materiałów syntetycznych nie jest wodoszczelne! Przemoczonych butów nie można suszyć w kontakcie ze źródłami ciepła ani w ich bezpośredniej bliskości! Najlepszym sposobem na suszenie wilgotnego obuwia jest wypchanie go papierem i suszenie w temperaturze 30°C.
Przed każdym zastosowaniem pasty do butów, środków czyszczących lub impregnujących, upewnij się, że produkt jest przeznaczony do danego rodzaju obuwia. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu.