Obuwie zimowe

Buty zimowe muszą być ciepłe, wytrzymałe i nieprzemakalne. Mogą być wyposażone w podeszwę antypoślizgową lub termostatyczną (z dobrą izolacją). Dobrej jakości podeszwa zapewni bezpieczne i wygodne chodzenie po śniegu.

Rodzaje izolacji i materiałów ocieplających stosowanych w obuwiu:

  • Polartec - podobnie jak polar, Polartec stał się rewolucją na rynku odzieży i akcesoriów o właściwościach termoizolacyjnych. Zapewnia ciepło, pomimo tego, że jest lekki i ma mniejszą objętość niż tradycyjne materiały izolacyjne. Dzięki niemu odzież oddycha (umożliwia odprowadzanie wilgoci z dala od ciała na zewnątrz), szybko schnie i nie mechaci się, a trwałością przewyższa inne polary.
  • Thinsulate - cienka, ciepła i lekka izolacja stosowana od ponad 25 lat. Stopy wymagają lepszej izolacji niż inne części ciała, a cienka warstwa izolacji jest z punktu widzenia temperatury w bucie decydująca. Izolacja Thinsulate TM jest prawie dwukrotnie cieplejsza niż piana, filc lub zwykłe włókno i jest jedną z najlżejszych syntetycznych izolacji dostępnych na rynku.

 

W celu zapewnienia nieprzemakalności są stosowane membrany i impregnacje. Impregnacja zachowuje swoją trwałość przez 2-3 miesiące, po tym czasie buty wymagają jej odnowienia. Ponieważ buty są bardziej niż odzież narażone na zużycie, a sama membrana nie ma długiej żywotności, zimowe buty z membraną również należy impregnować.

 

 

Membrany najczęściej stosowane w butach zimowych

  • Membrana Gore-Tex - cienka folia z miliardami mikroporów na cal kwadratowy. Są one tak małe, że krople wody nie mogą się przez nie przedostać, ale molekuły pary wodnej przenikną przez nie na zewnątrz. Innymi słowy - membrana GORE-TEX®, tak samo jak ludzka skóra, jest wodoodporna, ale odparowany pot przez nią przeniknie, aby stopy mogły oddychać.
  • Membrana SympaTex - pozbawiona porów folia z kopolimeru składającego się w 70% z poliestru i w 30% z hydrofilowego polietylenu. Ma grubość ok. 5 mikrometrów i jest rozciągliwa do 300%. Przepuszczalność potu jest możliwa tylko do określonej temperatury otoczenia (ok. 15°C). Ponieważ nie ma porów, które mogłyby się zapchać, zachowuje swoje właściwości nawet podczas częstego użytkowania.
  • Membrana Omni-Tech - membrana opracowana przez firmę Columbia Sportswear Company. Jest wyposażona w technologię gwarantującą nieprzemakalność materiału i zarazem jego oddychalność. Występuje w wariantach różniących się parametrami. Łączy się ją przez laminowanie z różnymi materiałami wierzchnimi w zależności od typu aktywności sportowej, do której jest odzież przeznaczona. 

Najczęściej stosowane impregnacje butów zimowych:

  • Waterproof - impregnacja, dzięki której wszystkie elementy buta - wkładka, sznurówki, nicie - stają się odporne na działanie wody, więc woda nie może się przedostać do wnętrza buta przez otwory przy szwach, podeszwie środkowej i sznurówkach. Zapewnia tylko tymczasową wodoodporność, dlatego warto ją łączyć z impregnatami w spreju.
  • Water resistant