Transport wilgoci

Bielizna funkcjonalna to idealna bazowa warstwa odzieży do wszelkich aktywności sportowych. To naturalne, że podczas wysiłku fizycznego ciało się poci. Pot reguluje jego temperaturę i chroni przed przegrzaniem organizmu. Jeśli uprawiasz sport w zimie lub wieje wiatr, może dojść do wychłodzenia organizmu. Dlatego konieczne jest jak najszybsze odprowadzenie potu od ciała. Służy w tym celu bielizna termoaktywna, która powinna być pierwszą warstwą, mającą bezpośredni kontakt ze skórą. Bielizna ta zapewnia odpowiedni mikroklimat - ciepło i suchość.

Funkcjonalność bielizny

Funkcjonalność bielizny wynika z cech materiału, z którego jest wykonana. Nie pochłania on wilgoci, ale umożliwia jej naturalny transport do pozostałych warstw odzieży, a następnie na zewnątrz. Ta właściwość odzieży jest nazywana paroprzepuszczalnością (oddychalnością). 

 

Jak to działa? Bawełna pochłonie kroplę wody i będzie długo schła, na poliestrze kropla pozostanie na wierzchu materiału, rozleje się na większej powierzchni i wyraźnie szybciej wyschnie. Ważna jest również struktura materiału, to w jakim stopniu pozwoli potowi na przedostanie się przez tkaninę na jej powierzchnię i do kolejnych warstw. 

 

Następną ważną właściwością bielizny funkcjonalnej jest utrzymanie ciepła. Odzież może być wykonana z materiałów o wielu różnych strukturach i grubościach. Celem jest dobranie materiałów, które pozwolą na osiągnięcie jak najlepszego kompromisu między odprowadzaniem wilgoci a zachowaniem optymalnego poziomu ciepła. Inną bieliznę założymy do jazdy na rowerze w lecie (w tym przypadku potrzebujemy jak największej oddychalności i odprowadzania potu), a inną na narty (w tej sytuacji chcemy zatrzymać ciepło, a nie zależy nam tak bardzo na oddychalności, z tego powodu zimowe warianty bielizny funkcjonalnej są często nazywane bielizną termoaktywną).

Materiały bielizny funkcjonalnej

Bielizna funkcjonalna jest najczęściej wykonana z materiałów takich jak poliester i poliamid, które nie zatrzymują wilgoci, są lekkie i stosunkowo przyjemne w dotyku. Bawełna – najbardziej rozpowszechniony materiał tekstylny – charakteryzuje się dużą chłonnością i wysokim poziomem zatrzymywania wilgoci. Z tego powodu nie jest odpowiednim materiałem na odzież funkcjonalną. 

 

Wełna z merynosów to materiał, który ma bardzo dobre parametry odprowadzania potu (niska chłonność) i jednocześnie doskonałe właściwości termoizolacyjne, przy czym w dotyku jest podobny do bawełny. Poza tym wełna merino ma naturalne właściwości antybakteryjne - nie pochłania nieprzyjemnych zapachów podczas częstego noszenia. Wełniana bielizna może podrażniać wrażliwą skórę, jednak po kilku praniach to nieprzyjemne uczucie powinno zniknąć. 

Jak prawidłowo używać bielizny funkcjonalnej?

  • aby bielizna spełniała swoją funkcję, musi przylegać do ciała. Droższa odzież zazwyczaj lepiej leży, ponieważ ma krój dopasowany do budowy ciała i jest wykonana z elastycznych materiałów, które opinają sylwetkę. Po drugie, bielizna nie może ograniczać ruchów. Z tego powodu bieliznę należy przed zakupem przymierzyć - wypróbować różne fasony i modele kilku producentów.
  • do prawidłowego działania odzieży funkcjonalnej jest niezbędne zastosowanie wszystkich jej warstw. Jeśli założysz koszulkę funkcjonalną, a pod nią założysz bawełnianą bieliznę, nie unikniesz gromadzenia się wilgoci.
  • zawsze warto stosować kilka warstw odzieży. Dwie koszulki zapewniają więcej ciepła niż jedna grubsza. 
  • nie licz na to, że stosując bieliznę funkcjonalną pozostaniesz suchy nawet podczas treningu w warunkach dużej wilgotności powietrza. Byłoby to wbrew zasadom fizyki, ponieważ nasycone wilgocią powietrze nie jest w stanie pochłonąć wilgoci z Twojej odzieży. 
  • jeśli szykujesz się na krótki, ale intensywny trening w niskiej temperaturze, ubierz się tak, aby po wyjściu z domu było Ci chłodno. Dzięki temu po rozgrzaniu organizmu będzie Ci przyjemnie i nie będziesz się zbytecznie pocić. 
  • bieliznę funkcjonalną należy prać zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na metce. Nie należy stosować płynu do płukania ani innych środków zmiękczających! Trzeba również uważać na rzepy i podobne elementy odzieży - delikatne włókna bielizny funkcjonalnej są podatne na zaciąganie.