Warstwa izolacyjna

Główną funkcją drugiej warstwy jest utrzymanie temperatury ciała. Nosi się ją bezpośrednio na pierwszej (transportującej) warstwie. Odzież stosowana jako druga warstwa jest najczęściej wykonana z materiałów syntetycznych lub z wełny Merino, ponieważ materiały te zachowują swoje właściwości izolacyjne nawet po zawilgotnieniu. Świetnym izolatorem jest również bawełna, ale absorbuje wilgoć i tym samym traci swoje właściwości termoizolacyjne. Druga warstwa musi też spełniać warunek oddychalności (transport wilgoci).

Jako warstwa izolująca są stosowane rożnego rodzaju polary, które zatrzymują między włóknami cienką warstwę powietrza działającą jak izolacja. W wyjątkowo niskich temperaturach można stosować kilka warstw ocieplających zapewniających lepszą ochronę przed zimnem. Tutaj również jest stosowana zasada, według której lepiej założyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą, ponieważ wnika między nie powietrze, które izoluje. 

 

Druga warstwa jest niezbędnym elementem systemu ubioru warstwowego podczas uprawiania sportu w niskiej temperaturze, do zagrzania się po treningu i do noszenia na co dzień. Jej główną funkcją jest termoizolacja i transport potu do następnej warstwy odzieży lub na zewnątrz. 

W celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności, modele łączą materiały o różnej gramaturze w zależności od wymagań konkretnej części ciała (tzw. bodymapping). Strefy ciała, które są narażone na wychłodzenie, są chronione materiałem o większej gramaturze. Z kolei najbardziej potliwe części ciała okrywa materiał o niskiej gramaturze.

Polar

Druga warstwa jest zazwyczaj wykonana z poliestru. Czasami, tak samo jak pierwsza warstwa, zawiera domieszkę poliamidu. Różnica polega na technologii produkcji. Sprawdzonym materiałem na drugą warstwę jest dzianina polarowa. Jest ona dostatecznie oddychająca i zarazem, dzięki długiemu włosowi zatrzymującemu więcej powietrza, bardzo dobrze izoluje. Na rynku jest dostępny polar o różnej gramaturze, przeznaczony do różnych warunków atmosferycznych - cieńszy lub grubszy. Poza polarem ostatnio stosuje się również inne technologie produkcji drugiej warstwy.

Krój drugiej warstwy

Wybrana aktywność fizyczna miałaby podpowiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając krój drugiej warstwy. Na przykład aktywność taka jak kolarstwo lub biegi narciarskie miałaby prowadzić do wyboru odzieży z przedłużonym tyłem i anatomicznie wykrojonymi rękawami. Z kolei przy uprawianiu sportów takich jak biegi narciarskie czy kolarstwo sprawdzi się odzież z rękawami z otworem na kciuk. Kciuk włożysz w otwór, założysz rękawice i masz pewność, że Twój nadgarstek będzie doskonale chroniony przed wiatrem i zimnem. Dodatkowo rękawy pozostaną na miejscu i nie będą się podciągały. Większość odzieży drugiej warstwy jest wyposażona w stójkę chroniącą szyję oraz w krótki lub długi suwak, który ułatwia zakładanie i jest przydatny w przypadku potrzeby wentylacji.

 

Właściwości i zalety drugiej warstwy

  • wysoka zdolność utrzymywania ciepła
  • wysoka paroprzepuszczalność
  • szybkie schnięcie
  • lekki materiał