Warstwy odzieży

Podczas każdej aktywności fizycznej ciało wytwarza energię, którą uwalnia w formie ciepła (im intensywniejszy wysiłek, tym więcej ciepła powstaje). Jednocześnie produkuje pot, który działa jak system chodzący zapobiegający przegrzaniu organizmu (termoregulacja). Intensywność wydzielania ciepła i potu różni się w zależności od konkretnej części ciała, ale też od samego organizmu. Ubiór „techniczny“ ma na celu utrzymanie naturalnego mikroklimatu, który sprawi, że będziesz czuć się komfortowo i nie będzie Ci ani za gorąco, ani za zimno. Osiągniesz to dzięki doborowi odpowiednich warstw odzieży dostosowanych do wykonywanej aktywności. Inna odzież nadaje się do gry w tenisa w hali, inna do jazdy na rowerze i jeszcze inna na narty. 

 

Ubiór warstwowy, nazywany ubiorem "na cebulkę", wykorzystuje różnice we właściwościach poszczególnych materiałów technicznych i kładzie nacisk na ich prawidłowe łączenie. Każda warstwa spełnia specyficzną i niezastąpioną funkcję. Jeśli się ją pominie lub zastąpi nieodpowiednim materiałem, cały system ubioru warstwowego przestaje działać. 

 

Opis i funkcje poszczególnych warstw

Z zasady wyróżnia się trzy warstwy odzieży, ale w zależności od warunków i potrzeby warstw może być więcej lub mniej. 

  • A - pierwsza warstwa - transportująca, chłonąca (bielizna termoaktywna, techniczna lub funkcjonalna) - baza, która odprowadza pot z powierzchni skóry i dzięki temu zapewnia suchość. Jej głównymi funkcjami są odprowadzanie wilgoci (potu) i wentylacja. 
  • B - druga warstwa - izolacyjna (polar i bluzy techniczne) - utrzymuje temperaturę i transportuje wilgoć na powierzchnię. 
  • C - trzecia warstwa - ochronna (kurtki i spodnie z membraną) - ma na celu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (woda, wiatr, niska temperatura) i jednocześnie kontynuuje transport wilgoci na zewnątrz.

Materiał o nazwie softshell łączy zalety drugiej i trzeciej warstwy odzieży.