Jak wybrać śpiwór

Śpiwór jest nieodłącznym elementem turystycznego wyposażenia. Zanim go kupisz, zastanów się, czego od niego oczekujesz. Jeżeli szukasz małego i lekkiego plecaka w niskiej cenie, raczej nie sprawdzi się on w zimne noce. Jeżeli planujesz nocować w namiocie w temperaturach poniżej zera, zwiększy się objętość śpiwora oraz jego cena.

 

Kryteria ważne podczas wyboru śpiwora:

 • temperatura
 • waga
 • cena

Najważniejsze kwestie

Nocleg pod dachem? – Odpowiednim wyborem będzie śpiwór kopertowy, który może zawierać chłonne materiały (bawełna, flanela). Jest wymagający w użytkowaniu.

Nocleg na zewnątrz? – Przyda się śpiwór typu mumia z wodoodpornych materiałów z zakresem temperatur do użytkowania w określonych warunkach (do spania pod gołym niebem w południowych krajach Europy będzie inny niż do nocowania w krajach skandynawskich).

Podróż samochodem? – Mniej znaczące są wymiary i masa, śpiwór może być wygodniejszy i większy (np. kopertowy).

Transport w plecaku? – Większy nacisk na małą masę i niewielkie wymiary śpiwora po złożeniu. Najbardziej odpowiedni jest śpiwór typu mumia.

Podróż na rowerze? – Duży nacisk na małą objętość i masę – poniżej 1,2 kg.

Kto będzie korzystał ze śpiwora? – Śpiwór dla dzieci i kobiet warto wybierać według temperatury komfortu, a dla mężczyzn – temperatury limitu.

Kształt śpiwora

kopertowy, kołdra – odpowiedni do mniej wymagających warunków, wygodny, po rozpięciu może służyć jako kołdra

mumia – ten kształt zmniejsza przestrzeń wymagającą ogrzania oraz masę śpiwora, kaptur ściągany wokół głowy chroni ją przed zimnem

owalny – owalne i poszerzone śpiwory typu mumia są idealne osób o masywniejszej budowie ciała oraz tych, które lubią więcej swobody

anatomiczna mumia – kształt, który najbardziej odpowiada ludzkiej anatomii tak, aby śpiwór był jak najlżejszy i oferował zarazem jak najlepsze właściwości izolacyjne, nawet na rzecz komfortu. Anatomiczne mumie bywają określane jako "sarkofag".

Kształt kopertowy

 

Kształt owalny

 

Kształt mumia

 

Zakresy temperatur

Śpiwór wybiera się przede wszystkim zgodnie z zakresem temperatur, do których jest przeznaczony. Temperatury podane na śpiworze określają jego właściwości termoizolacyjne.

 

W specyfikacji śpiworów podaje się zazwyczaj cztery zakresy temperatur:

 • górny limit - górna granica komfortu, w której użytkownik może spać w zapiętym śpiworze bez nadmiernego pocenia się. W przypadku większości śpiworów problem nadmiaru ciepła można rozwiązać, rozpinając zamek błyskawiczny.
 • komfort - dolna granica komfortu, w której użytkownik może spokojnie i komfortowo przespać noc w pozycji na wznak.
 • limit - dolna granica, w której użytkownik leżący w skulonej pozycji nie odczuwa zimna.
 • ekstremum - minimalna temperatura, przy której grozi ryzyko hipotermii.

Przy określeniu zakresów temperatur bierze się pod uwagę przeciętną kobietę w standardowych warunkach. 

Mają na nie bezpośredni wpływ zastosowane materiały, jakość, rodzaj i grubość wypełnienia, konstrukcja itp. Niestety temperatury te mogą się znacznie różnić w zależności od producenta, ponieważ nie ma narzuconego wszystkim zarządzenia, którego producenci muszą przestrzegać.

Stosowane są trzy sposoby określania zakresów temperatur śpiworów:

 • obliczenia - producent oblicza zakres temperatur na podstawie rodzaju i ilości wypełnienia (masy) oraz zastosowanych materiałów – najmniej dokładna metoda.
 • pomiar rezystancji temperatury - przy pomocy dwóch czujników temperatury mierzy się różnicę temperatury między wnętrzem śpiwora a temperaturą otoczenia w określonych warunkach. Jest to dość powszechnie stosowana metoda wykonywana w wielu laboratoriach.
 • test śpiworów według normy EN 13537 - bardzo skomplikowany i drogi test (przeprowadzają go tylko trzy laboratoria na całym świecie), podczas którego temperaturę mierzy się na manekinach symulujących ludzi w ściśle określonych warunkach i monitoruje się wahania temperatury wewnątrz śpiwora. Śpiwór, który zostanie poddany temu testowi, otrzymuje certyfikat, który producent jest zobowiązany przedłożyć na żądanie.

Rozmiar śpiwora

Wybór odpowiedniego rozmiaru śpiwora w stosunku do sylwetki użytkownika jest ważniejszy niż się wydaje. Osoby o szczupłej budowie ciała mają w śpiworze dużo nieogrzanej przestrzeni, przez co śpiwór nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Poza tym zbyt duży śpiwór to niepotrzebne obciążenie. Z kolei mały i ciasny śpiwór jest niewygodny, a ściśnięta warstwa izolacyjna nie daje odpowiedniego ciepła. Długość śpiwora powinna być przynajmniej o 20-25 cm większa niż wzrost użytkownika.

Materiały

Tkanina zewnętrzna jest kompromisem między wytrzymałością, wagą, wodoodpornością i oddychalnością. Najczęściej stosowany jest poliamid z różnymi wodoodpornymi powłokami.

 

Wewnętrzna tkanina powinna być przewiewna i miękka. W tańszych śpiworach jest często stosowana bawełna, która co prawda jest przyjemna w dotyku, ale jest też stosunkowo ciężka i gruba. Poza tym łatwo się brudzi, pochłania wilgoć i długo schnie. Najczęściej stosowanym materiałem jest poliester. W lepszej jakości śpiworach posiada on podobne właściwości jak bielizna termoaktywna.

Konstrukcja

Metoda szycia śpiwora zależy głównie od rodzaju i ilości użytego wypełnienia. Ma ona na celu osiągnięcie jak największej grubości ścianek oraz ograniczenie szwów „na przestrzał”, które są spotykane w najtańszych śpiworach letnich, najczęściej kopertowych. Szwy te prześwitują pod światło i są wyczuwalne w dotyku. W dobrej klasy śpiworach o wielowarstwowej lub gontowej konstrukcji są stosowane szwy, które zapobiegają stracie ciepła.


Konserwacja

Materiały, z których są wykonane śpiwory, nadają się do prania i czyszczenia (zgodnie z informacją podaną na metce)

 • po każdym użyciu śpiwór należy rozpiąć i przewietrzyć
 • plamy usuwa się przy pomocy wody z mydłem
 • do prania stosuje się specjalne środki piorące oraz ciepłą (nie gorącą) wodę, które należy dokładnie wypłukać
 • po praniu śpiwór należy rozłożyć, aby ściekła z niego woda, a następnie wysuszyć w stanie rozłożonym, co jakiś czas warto go przetrzepać (dotyczy to głównie śpiworów puchowych)
 • najlepszym sposobem przechowywania śpiwora jest jego rozłożenie lub rozwieszenie w suchym, ciemnym miejscu
 • pakując śpiwór do pokrowca, nie należy go zwijać, ale stopniowo wpychać do środka (dzięki temu nie połamią się włókna)