Jak wybrać plecak

Wybierając plecak, weź pod uwagę jego przeznaczenie i to, jak często będziesz go używać. Zdecyduj się na plecak, którego wielkość, waga i jakość odpowiadają Twoim potrzebom. Plecak zawsze warto przymierzyć, ponieważ na każdą sylwetkę pasuje inny kształt i rozmiar.

 

Główne kryteria:

  • przeznaczenie
  • pojemność
  • system kieszeni (organizer, kieszeń na laptop)
  • wygląd
  • cena

Rodzaje plecaków

Istnieje kilka rodzajów plecaków, z których warto wybrać typ odpowiedni dla siebie. Na krótką wycieczkę nie potrzebujesz dużego modelu, w którym zmieści się odzież na kilka dni oraz śpiwór i namiot, jeśli musisz do niego włożyć tylko prowiant i kurtkę przeciwdeszczową.

Plecaki turystyczne - mają wiele zastosowań

 

Plecaki ekspedycyjne - duże plecaki z wieloma kieszeniami. Są przeznaczone do długich wędrówek w wymagających warunkach. Dodatkowe pasy zwiększają komfort noszenia i pozwalają dopasować plecak idealnie do potrzeb użytkownika.

 

Plecaki rowerowe - mają aerodynamiczny kształt. Niektóre z nich są wyposażone w bukłak, który zapewnia stały dostęp do wody w czasie jazdy. System wentylacji dba o odpowiednią cyrkulację powietrza między plecami a plecakiem. Dodatkowo są wyposażone w elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo na drodze.

 

Plecaki szkolne - niewielkie plecaki z usztywnionym panelem tylnym. Zazwyczaj są wyposażone w organizer lub kieszeń na laptop.

 

Nerki, torebki na ramię - niewielkie torby na dokumenty lub inne drobne przedmioty.

Materiały

Dwoma podstawowymi materiałami stosowanymi do produkcji plecaków są

  • poliamid – z którego są wykonane mniej obciążone części plecaka,
  • poliester – stosowany w elementach wymagających większej wytrzymałości.

 

Można się również spotkać z ich połączeniem oraz specjalnymi tkaninami takimi jak CORDURA i RIPSTOP.

 
  • CORDURA – bardzo trwała tkanina z mocnych  włókien poliamidowych firmy DuPont cechujących się ogromną wytrzymałością na otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne.
  • RIPSTOP – materiał opracowany w celu stworzenia jak najlżejszej i najbardziej wytrzymałej tkaniny nylonowej, tkanina jest wzmocniona poprzez dodanie w stałych odstępach mocnych włókien zapobiegających mechanicznym uszkodzeniom materiału.

System nośny

Pasy ramienne – szelki powinny być wygodne, najlepiej anatomicznie wyprofilowane. Nie mogą ściskać szyi ani spadać z ramion. Są najbardziej obciążoną częścią plecaka, dlatego wymagają solidnego przymocowania.

 

Pas biodrowy – odciąża szelki i tym samym ramiona. Jest zamocowany w pasie. Czasami ma boczne dociągi zapobiegające jego kołysaniu się, może być odpinany. Powinien być sztywny i zarazem odpowiednio miękki. Pas jest zapinany na klamrę, którą w razie potrzeby można szybko i łatwo rozpiąć.

 

Pasy stabilizujące – umożliwiają optymalne dopasowanie systemu nośnego i zapewniają większą stabilność. Poprzez ich ściąganie i luzowanie podczas chodzenia można regulować przenoszenie obciążenia z ramion na biodra i odwrotnie, są one przymocowane do panelu tylnego.

 

Pas piersiowy – zapobiega spadaniu szelek z ramion, powinien być regulowany w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Powinien posiadać również klamrę oraz elastyczny element, dzięki któremu ogranicza swobodnego oddychania.

 

Paski odciążające – można na nich zawiesić ręce, zwiększają komfort użytkowania.