Wybór sprzętu do sportów walki 

Zanim wybierzesz wyposażenie do sztuk walki, powinieneś określić, do jakiego konkretnie sportu i jakiej aktywności chcesz go używać. Na przykład rękawice bokserskie przeznaczone do treningu na worku mogą się nie nadawać do walki. Wybór niewłaściwych rękawic może nie tylko utrudnić trening, ale także spowodować obrażenia.

Rękawice bokserskie

Klasyczne rękawice bokserskie są najczęściej używane podczas sparingów - treningu bokserskiego jeden na jednego, ale mogą być również używane do treningu na worku. Ich charakterystyczną cechą jest większa waga, zaokrąglony kształt oraz połączenie kciuka z pozostałymi palcami. Zapewniają one wysoką ochronę całej dłoni i wzmacniają nadgarstek. Wybierając rękawice, bardzo ważne jest, aby dobrać właściwy rozmiar, który zależy od wagi użytkownika.

 Rozmiary rękawic bokserskich

6-8 oz 10 oz 12 oz 14 oz 16 oz
Kobiety, dzieci do 60 kg Dorośli do 60 kg Dorośli 60-80 kg Dorośli 80-95 kg Dorośli od 95 kg

Rękawice przyrządowe

Rękawice przyrządowe to rękawice specjalnie przystosowane do treningu na worku i innym sprzęcie. W porównaniu z rękawicami bokserskimi są one lżejsze, mniejsze i bardziej przewiewne. Rękawice te doskonale przylegają do nadgarstków i zapewniają maksymalną ochronę stawów, minimalizując ryzyko urazów. Nie nadają się one do walki.

Rękawice do MMA

Rękawice do MMA są znacznie mniejsze i lżejsze niż rękawice bokserskie. Ze względu na konieczność chwycenia przeciwnika, rękawice te mają odkryte palce i umożliwiają stosowanie technik grapplingowych. Rękawice te zostały zaprojektowane z myślą o mieszanych sztukach walki (MMA), ale są również często używane w treningu Jiu Jitsu, do innych sportów walki lub w samoobronie.

Rękawice sparingowe

 

Rękawice przyrządowe

 

Rękawice do MMA

 
 

Bandaże bokserskie

Podczas walk i treningów w sportach walki stawy i kości są poddawane nadmiernemu obciążeniu. Dlatego w celu zapewnienia optymalnej ochrony i doskonałego dopasowania pod rękawicami stosuje się bandaże, które zwiększają ochronę najważniejszych obszarów dłoni. Bandaże w naszej ofercie są podzielone na dwie kategorie: bandaże klasyczne i bandaże żelowe.

 

Owijki klasyczne

Klasyczne bandaże bawełniane zapewniają wyższy poziom ochrony w porównaniu z owijkami żelowymi. Ich wadą jest konieczność owijania ich wokół nadgarstków i knykci przed każdym treningiem lub walką, co może być czasochłonne, zwłaszcza na początku.

 

+ wyższy poziom ochrony

- czasochłonne owijanie

- gorsze tłumienie uderzeń

Owijki żelowe

Ich największą zaletą jest szybkie zakładanie i wysoka absorpcja uderzeń. Ponadto w niektórych przypadkach mogą zastąpić rękawice podczas treningu. Można je również stosować do coraz popularniejszej formy boksu jaką jest fitboxing.

 

+ szybkie zakładanie 

+ doskonała amortyzacja uderzeń

+ odpowiednie do fitboxing

- niższy poziom ochrony

Klasyczne bandaże

 

Owijki żelowe

 
 

Ochraniacze na zęby

Ochraniacze zębów są bardzo ważną częścią wyposażenia do sztuk walki. Ochraniacze te stanowią doskonałą ochronę zębów, ale mogą również zapobiegać wstrząsom mózgu.

 

Ochraniacze zębów muszą być dopasowane kształtem do zębów użytkownika. Proces kształtowania może się nieznacznie różnić w zależności od producenta (instrukcje są dołączone do każdego ochraniacza). Jednak standardowo formowanie ochraniacza polega na włożeniu do wrzącej wody, co powoduje jego zmiękczenie. Po tym wyjmuje się go i pozostawia do krótkiego ostygnięcia, aby się nie poparzyć. Następnie należy włożyć ochraniacz do ust i przygryźć. Po uformowaniu wkłada się go do zimnej wody, aby ostygł.

 

 
 

Rozmiary ochraniaczy na zęby dzieli się na dorosłe i dziecięce. Ogólnie rzecz biorąc, ochraniacze zębów dla dzieci i młodzieży są zalecane do 10 roku życia, a dla dorosłych - od 10 roku życia.