Wybór rakiety do squasha

Jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiednią rakietę do squasha, udzielimy Ci kilku przydatnych rad, które na pewno Ci pomogą. Na początek musisz określić, na jakim poziomie jesteś i jaki styl gry Ci odpowiada.
 

Style gry

Techniczny - zawodnik techniczny kładzie większy nacisk na technikę niż na siłę. Ten typ gracza bardzo dobrze opanował kilka technik uderzeń i jest profesjonalnym lub bardzo aktywnym graczem.

 

Uniwersalny - to połączenie stylu ofensywnego i technicznego. Gracz korzysta z całej powierzchni boiska. W tym stylu rakieta powinna mieć balans neutralny.

 

Ofensywny - do tego stylu najlepiej nadaje się rakieta z balansem na główkę. Uderzenia są szybkie i mają duży zasięg. W tym przypadku nie jest konieczne opanowanie techniki uderzeń.

 

Parametry i cechy rakiety według stylu gry

Sztywność – wygięcie rakiety w kontakcie z piłką jest w squashu niepożądane. Z tego powodu rakieta powinna być jak najsztywniejsza tak, aby gracz mógł precyzyjniej i mocniej odbić piłkę.

 

Balans – położenie środka ciężkości w rakiecie ma wpływ na siłę uderzeń. Najczęściej spotykany jest balans umiejscowiony na środku rakiety, który można później przesunąć w kierunku główki lub rączki. Balans na główkę umożliwia silniejsze uderzenia i akcentuje ofensywny element gry, ale utrudnia kontrolę nad rakietą. Gracz preferujący techniczną grę sięgnie po rakietę z balansem na rączkę, ale aby mocno zaatakować, będzie musiał włożyć do uderzenia więcej siły niż w przypadku rakiety z balansem na główkę. Ten rodzaj balansu jest lepszy w cięższych rakietach, ponieważ mniej obciąża rękę w czasie zamachu. Balans cięższych rakiet można dopasować do potrzeb za pomocą tzw. taśmy dociążającej. Jeśli balans nie jest określony słownie, jest oznaczony liczbą, która określa odległość środka ciężkości od końca rączki. Należy pamiętać, że na pozycję środka ciężkości mają również wpływ naciąg, tłumiki drgań oraz owijka.

 

Długość – standardowa długość rakiety wynosi 685 mm, jest to maksymalna dozwolona długość rakiety według międzynarodowych przepisów. Krótsze rakiety są odpowiednie dla dzieci i juniorów.

 

Waga – zakres wagi waha się od 130 g w przypadku ultralekkich rakiet do 210 g u aluminiowych rakiet. Cięższe rakiety są odpowiednie jedynie do gry rekreacyjnej. Lekkie modele docenią osoby grające technicznie, które nie wkładają dużej siły do uderzenia.

Dobór owijki

Owijka w miejscu kontaktu ręki z rakietą ma zapewnić jak największy komfort w czasie gry. Rakieta nie może ślizgać się w dłoni, owijka powinna amortyzować, szybko wysychać i być przyjemna w dotyku.

 

Wybór piłki do squasha

Nieodpowiednio dobrana piłka może zaważyć na całej grze. Jak dobrze wybrać? Reguła jest prosta: miękka piłka słabiej się odbija, więc jest wolna, twarda piłka lepiej się odbija, więc jest szybsza. Dla początkujących graczy jest odpowiednia piłka z większym odbiciem, które gwarantuje większa gęstość gumy i wyższe ciśnienie wewnątrz piłki.

Przeznaczenie piłek określają umieszczone na nich kolorowe kropki

  • Początkujący – piłki z niebieską kropką
  • Pre-intermediate – piłki z czerwoną kropką
  • Średnio zaawansowany  – piłki z białą kropką
  • Zaawansowany – piłki z żółtą kropką
  • Profesjonalista – piłki z dwiema żółtymi kropkami