Jak wybrać rakietę do badmintona

 

Przed wyborem rakiety ważne jest określenie swojego poziomu umiejętności oraz stylu gry. Początkujący gracz, który wybierze rakietę dla profesjonalisty grającego ofensywnie, nie wykorzysta jej zalet, a wręcz będą mu one przeszkadzać w trakcie gry.

Styl gry

Rakietę o idealnych parametrach dobierzesz na podstawie swojego poziomu zaawansowania i przede wszystkim stylu gry, który najbardziej Ci odpowiada.

 • Początkujący – dopiero uczy się grać, nie ma opanowanej techniki.
 • Styl defensywny / techniczny – gracz korzysta z wysokich i długich uderzeń lub reaguje krótkim odbiciem na smecz przeciwnika. Będzie dla niego idealna elastyczna rakieta z balansem na rączkę.
 • Styl ofensywny – zawodnik stosuje najczęściej szybkie uderzenia, jego gra jest mocna, a nawet agresywna. Odpowiednią rakietą będzie sztywna rakieta z balansem na główkę.
 • Styl łączony / wszechstronny – najczęściej spotykany styl gry z dużą ofertą odpowiednich rakiet. Gracz łączy grę obronną z ofensywną. Do tego stylu jest odpowiednia rakieta z neutralnym balansem i średnio sztywną ramą.

 

Parametry i właściwości rakiety odpowiednie do danego stylu gry

 • Flex – sztywniejsza rakieta pozwala szybciej odbić lotkę i jest odpowiednia do ofensywnej gry. Z elastyczną rakietą można odbić lotkę dalej bez wkładania w to większego wysiłku. Rakieta średniej sztywności jest odpowiednia dla wszechstronnych i początkujących graczy.
 • Balans – położenie środka ciężkości w rakiecie wpływa na siłę uderzenia. Najczęściej stosowane są rakiety z neutralnym balansem. Rakiety z balansem na główkę umożliwiają silne odbicie i są odpowiednie do agresywnej gry. Z kolei balans na rączkę sprawdzi się w grze defensywnej.
 • Długość – standardowa długość rakiety wynosi 665 mm, ale są spotykane rakiety o 10 mm dłuższe, które wpisują się w trend ofensywnej gry, zapewniając dynamiczniejsze uderzenia.
 • Waga – przeciętna waga rakiety waha się między 80 a 120 g. Cięższe rakiety są odpowiednie jedynie do gry rekreacyjnej. Lżejsze rakiety docenią grający technicznie zawodnicy, którzy nie stosują silnych uderzeń.

Konserwacja rakiety

Podczas przechowywania rakiety należy zawsze przestrzegać wskazówek producenta. Stosowane w rakietach innowacyjne materiały nie zawsze są odporne na wahania temperatury. Nadmierne ciepło lub mróz mogą zdeformować i zniszczyć rakietę. Dlatego warto korzystać z pokrowca termicznego. Przed umieszczeniem w nim rakiety, musi ona wyschnąć, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym wysoką wilgotnością. Z rakietą należy się obchodzić z należytą ostrożnością. Na przykład grafit jest podatny na pęknięcia, więc w przypadku nieostrożnego obchodzenia się z rakietą można ją łatwo uszkodzić.

Lotki

Dobrej jakości lotki składają się z korkowej bazy i koszyczka dostępnego w dwóch wariantach:

 

Lotki piórowe – najwyższej jakości profesjonalne lotki składają się z 16 piór i oferują doskonałe właściwości lotu. Są znacznie droższe od lotek syntetycznych.

Lotki syntetyczne – tańszy wariant odpowiedni na trening i do gry rekreacyjnej. W zależności od poziomu zaawansowania i warunków gry do wyboru są dwa kolory (biały i żółty dla lepszej widoczności w oświetlanych jarzeniówkami halach) i trzy szybkości:

 • Fast (czerwony pasek) – idealne właściwości lotu w niższych temperaturach, do 15°C.
 • Medium (niebieski pasek) – odpowiednie do umiarkowanych temperatur, do gry w pomieszczeniach i na zewnątrz.
 • Slow (zielony pasek) – wolna lotka, która lata najlepiej na dużych wysokościach i w wysokiej temperaturze.