Jak wybrać waveboard 

Jazda na waveboardzie korzystnie wpływa na ciało. Jest to płynny ruch, który nie obciąża stawów, wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację oraz równowagę, która jest podstawą w takich sportach, jak jazda na nartach, snowboardzie lub łyżwach.

Podstawy techniki jazdy opanuje praktycznie każdy, nawet jeśli nie ma szczególnego talentu do sportu. Kolejną zaletą waveboardu jest to, że można na nim jeździć na każdej gładkiej i twardej nawierzchni (asfalt, beton, parkiet).

Kółka waveboardu

Jeśli zamierzasz często jeździć na waveboardzie, warto zainwestować w dobrej jakości kółka. Trzeba mieć na uwadze to, że w przeciwieństwie do rolek lub deskorolki, waveboard ma tylko dwa kółka, które są bardzo obciążone, zwłaszcza tylne kółko. Gorszej jakości kółka można na rozpalonym asfalcie zetrzeć nawet w ciągu kilku godzin! 

 

Po czym poznać dobrej jakości kółka?

W pierwszej kolejności radzimy skupić się na marce kółek. W idealnym przypadku kółka powinny być tego samego producenta co waveboard. Dzięki temu możesz mieć pewność, że są dedykowane do waveboardów. 

 

W przypadku kółek ważne są również ich średnica oraz twardość, która powinna mieścić się w przedziale 84-90A. Bardziej miękkie kółka będą się szybciej ścierać. 

 

Jeśli chodzi o rozmiar kółek, ich średnica miałaby wynosić ok. 76-80 mm. Osobom jeżdżącym rekreacyjnie i sporadycznie oraz dzieciom wystarczą najzwyklejsze kółka. Po częściowym zużyciu kółek radzimy je przełożyć – tylne umieścić w miejscu przedniego i odwrotnie. Z wyżej wspomnianych powodów, tylne kółko ściera się szybciej.

Caster w waveboardach

Caster jest ruchomym elementem, do którego jest przymocowane kółko. Jest jedną z najbardziej obciążonych części waveboardu. Ważne są głównie dwie jego cechy:

  • rodzaj i trwałość materiału – najlepsze są castery stalowe. Produkowane są również castery ze stopów aluminium, których wytrzymałość zależy od trwałości zastosowanego stopu. Złej jakości caster może pęknąć, powodując upadek i uraz.
  • łożyska – powinny być solidnie, ponieważ muszą wytrzymać ekstremalne obciążenia występujące podczas jazdy, a zwłaszcza podczas skoków.

 

Niemarkowe i tańsze łożyska mają lekko nitowane obudowy, a ich jakość może być niższa. Caster z takimi łożyskami może szybciej się zużyć, co poznasz po tym, że zaczyna się zacinać podczas obracania. Wtedy wiesz, że nastał czas, żeby go wymienić. W tym przypadku ponownie należy wziąć pod uwagę intensywność korzystania z waveboardu i możliwości finansowe.   

Kształt waveboardu

Powierzchnia sterująca składa się z trzech części:

  • platforma powinna być wklęsła na środku – jej brzegi są wyższe niż środek. Pomaga to w utrzymaniu równowagi podczas jazdy i wykonywania trików.
  • powierzchnie oporowe zapobiegają zbyt dużemu przechylaniu się waveboardu podczas ostrych zakrętów lub wykonywania trików, co mogłoby prowadzić do upadku na twarde podłoże. W dobrym waveboardzie powinny być one ustawione pod kątem prostym.
  • belka łączy obie platformy i powinna być stalowa. Odpowiednia sztywność wałka oraz jakość materiału mają zasadniczy wpływ na jazdę.

Powierzchnia platformy

Powierzchnia waveboardu jest ważna ze względu na przyczepność. Plastikowe wypustki (tzw. 3D grip) powinny być na tyle wysokie i szpiczaste, aby stabilizowały but. 

 

Jeżeli powierzchnia podestu nie ma odpowiedniej faktury, buty mogą się na niej ślizgać, a to może prowadzić do upadków. Warto pamiętać o tym, że mokry podest może być bardziej śliski.