Jak wybrać longboard

Oferta longboardów jest bardzo różnorodna. Deski mają różne kształty, kółka i trucki. Wybór może wydawać się skomplikowany, ale dzięki naszemu przewodnikowi przekonasz się, że taki nie jest i wybierzesz longboard, który zapewni Ci wiele frajdy. Poniżej prezentujemy poszczególne komponenty longboardów, ich cechy i znaczenie przy wyborze tego typu deskorolki.  

 

Zaczynamy! Podstawowe pytanie brzmi - gdzie będziesz jeździć na swoim longboardzie?

Miasto

Jeśli poruszasz się głównie po mieście, a longboard będzie Twoim środkiem transportu, radzimy wybrać model z krótkim lub średniej długości blatem, minilongboard (cruiser) lub fiszkę z miękkimi kółkami.

 

Warto również zdecydować się na longboard z podwyższonym ogonem, tzw. "kicktail". Dzięki niemu możesz unieść przednie koła i łatwiej jest pokonywać przeszkody, które możesz spotkać na ulicach, takie jak słupki, wyboje i większe nierówności. Na zdjęciu przedstawiamy longboardy odpowiednie do jazdy w mieście.

Miasto, parki, ścieżki

Jeżeli zamierzasz jeździć na longboardzie w mieście, ale głównie w parkach miejskich czy skateparkach, odpowiedni dla Ciebie będzie klasyczny longboard typu pintail (blat w kształcie ryby / wydłużony drop-shaped) lub longboard DT / drop thru (DT = trucki przymocowane od góry = bardziej stabilna deskorolka).

 

W tym przypadku nie sprawdzą się bardzo długie longboardy (powyżej 105 cm) oraz te przeznaczone do downhillu (mocno wyprofilowany, nisko osadzony blat). Grafika prezentuje longboardy, które masz do wyboru oraz ich widok z przodu, gdzie widoczna jest ich wysokość.

 

Im wyższy jest longboard, tym szybciej reaguje i skręca, ale jest mniej stabilny. Z kolei longboardy z nisko osadzonym blatem są bardziej stabilne nawet przy dużych prędkościach, ale nie są tak zwrotne jak ich wyższe odpowiedniki. Longboard z pomarańczowymi kółkami stanowi połączenie longboardu DT i pintail, posiada wycięcia, które zapobiegają kontaktowi kółek z blatem podczas ostrych skrętów.

Górki, ulice

Jeśli zamierzasz śmigać po ulicach i zjeżdżać z górek, możesz wybrać praktycznie każdy typ longboardu dobrany odpowiednio do stylu jazdy, który będziesz uprawiać: carving, freeride lub downhill.

 

W kategorii carvingowej znajdują się longboardy przeznaczone do zjazdów slalomem oraz deskorolki nadające się do "dancingu", czyli po prostu do tańczenia na desce. Longboardy z tej kategorii są odpowiednie do zjazdów i slidów. Dzięki mocowaniu traków typu drop through, longboardy mają niski profil i są stabilne przy większych prędkościach. Z kolei za sprawą odpowiednio zaokrąglonych kółek o dużej twardości, można na nich wykonywać slidy.

 

Longboardy Downhill to deski do szybkich zjazdów z bardzo stromych wzniesień. Mają mocno wyprofilowany blat z nisko położonym środkiem ciężkości, są grube i sztywne.

Jak wybrać deck?

Najistotniejszym elementem longboardu jest blat, którego kształt, długość i konstrukcja decydują o tym, do jakiego rodzaju jazdy deskorolka jest odpowiednia. Jeśli kupujesz swój pierwszy longboard, warto, aby był on jak najbardziej uniwersalny (pintail), dopóki nie dowiesz się, czego tak naprawdę chcesz.

 

Długość blatu Przeznaczenie

71 cm-91 cm (28”-38”) 

miasto

97 cm-107 cm (38”-42”)

miasto, Freeride, Downihill

od 107 cm (od 42”)

miasto, Freeride, Downihill

 

Kształt - cztery podstawowe kształty blatów to Pintail, Drop-Thru, hybrydowy i Cruiser. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które zależą od jakości wykonania decka i stylu jazdy.

Długość - kolejną cechą charakterystyczną longboardów jest długość blatu, która decyduje o tym, do jakiego stylu jazdy nadaje się dany model. Powyższa tabela przedstawia długości deskorolki w zależności od stylu jazdy.

Rodzaje longboardów: