Jak wybrać deskorolkę typu fiszka?

Jak podpowiada nazwa, fiszka to deskorolka w kształcie ryby. Jest mniejszą wersją longboardu (typ cruiser) z plastikowym (lub drewnianym) deckiem z kicktailem, metalowymi trakami i cichymi gumowymi kółkami.

 

Deskorolka ta jest uwielbiana ze względu na małe rozmiary, poręczność oraz szybkość. To odkryty na nowo hit lat 70. ubiegłego wieku!

 

Wszystkie fiszki są podobne do siebie pod względem wielkości, różnią się rodzajem blatu oraz kółek, marką i ceną. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa cena, tym lepszy materiał, lepsze wykonanie i fajniejszy design fiszki.

Deskorolka fiszka dla początkujących

Rozpoczynasz swoją przygodę z fiszkami i nie wiesz, którą z nich wybrać? Możemy Ci pomóc.


Jeśli jeździsz dla przyjemności, ale zależy Ci na jakości i osiągach, zdecyduj się na zakup droższej deskorolki. Jeśli będziesz używać fiszki sporadycznie, wystarczy Ci model w niższej cenie.


Obowiązuje zasada, że im dłuższy blat, tym większa stabilność, co oznacza, że deskorolka z dłuższym deckiem jest lepszym wyborem dla osób początkujących. Ale jeśli chodzi o naprawdę długie deskorolki, to mówimy już o longboardach.

Jak wybrać idealny rozmiar?

Standardowy rozmiar fiszki to jedyne 22" (22 cale / 56 cm) i to właśnie ze względu na swoje niewielkie rozmiary, a także szybkość, jest niezmiernie popularna. Poza tym wyróżnia się prostotą, lekkością i poręcznością - mieści się w plecaku lub w szkolnej szafce.

 

Wybierając model dla siebie, weź pod uwagę rozmiar kół. Większe kółka oznaczają większą prędkość i łatwiejsze pokonywanie nierównych nawierzchni, takich jak małe kamienie, krawędzie płyt chodnikowych czy zagłębienia. 

 

W zależności od twardości, kółka dzieli się na twarde i miękkie. Miękkie kółka są cichsze, mają lepszą przyczepność na nierównych powierzchniach, ale są bardziej wrażliwe na ostre kamienie. Twardsze kółka (powyżej 80A) są odpowiednie do ślizgów i tricków.

Waga użytkownika a skręcanie

Waga skatera ma duży wpływ na pokonywanie zakrętów na fiszce. Skrętność deskorolki zależy również od twardości i kształtu bushingów. Aby łatwiej skręcać, często wystarczy je poluzować, ale czasami to nie pomaga i trzeba wymienić bushingi na bardziej miękkie.

 

Osobom o wadze do 50 kg radzimy wybór bardziej zwrotnej fiszki, a dla riderów, których waga przekracza 50 kg, będzie odpowiednia deskorolka o średnim lub mniejszym skręcie. Maksymalne obciążenie niektórych fiszek wynosi 75-80 kg, jednak większość z nich wytrzymuje obciążenie do 100 kg, 

Budowa i kształt fiszki

  • Deck fiszki jest zazwyczaj plastikowy i ma uniesioną powierzchnię z tyłu (ogon). Warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego jest wykonany. Blat ze sztywnego lub kruchego tworzywa może łatwo pęknąć, a z kolei deck z miękkiego materiału nie będzie stabilny. Nie bez znaczenia jest również kształt decka, który może być na przykład płaski lub wypukły. Wybierz po prostu ten, który najbardziej Ci odpowiada. Zwróć również uwagę na powierzchnię blatu. Fiszki z tworzywa sztucznego mają zazwyczaj u góry antypoślizgowy bieżnik, ale dostępne są również deskorolki z papierem ściernym.
  • Trucki to metalowe elementy, do których są przymocowane kółka. Mają poliuretanowe obudowy zwane bushingami, które umożliwiają skręcanie i wpływają na stabilność jazdy. Niektóre fiszki mają twardsze bushingi. przez co są mniej zwrotne. Warto przy tym zauważyć, że duża zwrotność może być wadą - wszystko zależy to od tego, jak będziesz użytkował deskorolkę. Skaterzy ważący poniżej 40 kg mogą mieć problemy z wykonywaniem skrętów, jeśli bushingi są zbyt twarde, a wtedy konieczna jest ich wymiana.

  • Kółka, zwykle o średnicy 60 mm, wykonane są z miękkiego poliuretanu lub PVC. Duże kółka pomału się rozpędzają, ale ogólnie są szybkie. Z kolei bardziej miękkie kółka zapewniają komfortową jazdę i są bardziej przyczepne, ale nie są tak szybkie i są wrażliwe na ostre krawędzie (kamienie). Twardość kółek jest określana za pomocą liczb i liter, np. "87A", gdzie liczba oznacza twardość (im wyższa liczba, tym twardsze kółko), a litera - skalę użytą do pomiaru. Kształt kół wpływa na ich przyleganie do podłoża. Jeżeli kółka mają ścięte krawędzie, są bardziej stabilne w zakrętach, a gdy ich krawędzie są zaokrąglone, mają tendencję do ślizgania się przy skręcie. Decydujący jest również skład materiałowy gumy (poliuretan, PVC) i rdzenia koła, od których zależy jakość i trwałość kółek.

  • Łożyska są oznaczone ABEC-1 - ABEC-15 w zależności od precyzji ich wykonania (wyższy numer = większa dokładność). Łożyska z wyższym numerem powinny być szybsze. Jednak od precyzji wykonania łożysk ważniejsze są ich konstrukcja i materiał, który w zdecydowanej większości przypadków nie jest określony. Łożyska wymagają regularnego czyszczenia, a co jakiś czas wymiany na nowe. Przy zakupie nowych łożysk warto kierować się opiniami na temat danego producenta oraz wskazaniami dotyczącymi ich stosowania, a nie tylko indeksem ABEC.