Zaczynasz? Wybierz cały komplet

Twoje doświadczenie jest ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze deskorolki. Nie spędziłeś jeszcze dużo czasu na desce, ale chcesz ją kupić i popracować nad podstawami? Radzimy sięgnąć po gotowe zestawy, które mają wszystko, czego potrzebujesz. Wystarczy wybrać tylko szerokość decka.

Jak wybrać rozmiar


Kategoria wiekowa Długość blatu
Rozmiar buta Wzrost Wiek
Dorosły 72 - 80 cm 41 EU + 161 cm +

13 +

Junior 55 - 71 cm 39 - 41 EU 131 - 160 cm 9 - 12
Mini 40 - 55 cm 35 - 38 EU 100 - 130 cm 6 - 8

Jak wybrać blat

Deck jest najważniejszą częścią deskorolki i jedynym elementem mającym bezpośredni kontakt ze stopą, więc ważne jest, by był idealny pod każdym względem. Szerokość, profil (wklęsłość) – oba te atrybuty powinny zostać wzięte pod uwagę.

 

Szerokość decka określa styl jazdy

Wybierając blat, trzeba się skupić przede wszystkim na szerokości. Ma ona wpływ na styl jazdy. Każdy deck zachowuje się trochę inaczej. Wąski jest szybki podczas wykonywania trików, a szerszy stabilniejszy w czasie jazdy i przy zeskokach. Odpowiednia szerokość jest sprawą indywidualną – każdy skater preferuje inne cechy, dlatego na znalezienie właściwego blatu czasami trzeba poświęcić trochę więcej czasu.

Rozmiar kółek

Małe kółka są lżejsze i szybsze, blat jest osadzony niżej, przez co nie trzeba wkładać dużej siły w odbijanie. Większe kółka umożliwiają stabilną jazdę i lepiej radzą sobie na nierównej nawierzchni, są też szybsze niż mniejsze.

Twardość kółek ma wpływ na szybkość i przyczepność

Przy wyborze zestawu kółek należy wziąć pod uwagę twardość materiału, z którego są wykonane. Większość producentów korzysta ze skali A, której towarzyszy liczba o wartości od 77 do 103. Niektórzy producenci używają skali B, obniżonej o 20 punktów. Na przykład twardość 80B jest równa 100A.

 

Ogólnie rzecz biorąc, twardsze kółka są szybsze, a miękkie – wolniejsze, ale oferują większą przyczepność, która sprawdzi się podczas jazdy w mieście. Twarde kółka są odpowiednie raczej na gładkie nawierzchnie, na przykład do skateparku. Niektóre marki produkują specjalne kółka z konkretnym przeznaczeniem.