Jaki rodzaj rolek wybrać

Istnieje kilka kryteriów wyboru łyżworolek. Przed wyborem rolek warto się zastanowić nad swoimi umiejętnościami. Jeśli nie opanujesz jazdy na podstawowym modelu rolek, nie docenisz wyspecjalizowanych rolek dla zaawansowanych rolkarzy.

 

W zależności od rozmiaru buta, rozmiaru kół, ale także stylu jazdy, do którego są przeznaczone, rolki możemy podzielić na kilka kategorii. Producenci zazwyczaj nie podają zalecanej wagi użytkownika dla danego modelu. Jeśli rolkarz jest cięższy, radzimy wybrać rolki wykonane z wysokiej jakości materiałów, a przez to droższe. Im cięższy użytkownik, tym szybciej zużywają się koła i łożyska. Koła w tym przypadku powinny być nieco twardsze (84A i więcej).

 
 

 

 

 

Topowe marki

Jeżeli poszukujesz rolek od topowych producentów znanych na świecie, w naszej ofercie znajdziesz najlepszej jakości rolki takich marek jak RollerbladeK2Fila lub Powerslide.

 

 

Rolki fitness

Są to najczęściej używane rolki dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych rolkarzy. Mogą z nich korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy. Ten typ rolek posiada bardziej miękki i wygodniejszy but, który zapewnia stopom optymalny komfort na krótkich i długich trasach. Średnica kółek stosowanych w tym rodzaju łyżworolek wynosi od 78 do 90 mm. Pamiętaj, że kółka o większej średnicy są szybsze niż mniejsze.

 

 

Rolki dla dzieci

Rolki dziecięce różnią się od tych przeznaczonych dla dorosłych przede wszystkim tym, że można je regulować w zależności od wzrostu stopy dziecka (28 - 41 EU). Najczęściej stosuje się w nich bardziej miękkie i mniejsze kółka o średnicy pomiędzy 64-76 mm, co zapewnia lepszą stabilność i niższą prędkość. Główną zaletą tych rolek jest szybki system dopasowania, który umożliwia łatwiejszą obsługę.

 

 

 

 

Rolki Off-road

Specjalne rolki do tzw. Nordic Skatingu. Ten typ łyżworolek przystosowany do jazdy w terenie ma tylko dwa duże koła o średnicy do 150 mm. Gumowe koła dobrze amortyzują nierówności nawierzchni. Jeśli chcesz podczas jazdy aktywować całe ciało, możesz korzystać z kijków.

 

Rolki freestyle

Wytrzymałe rolki o konstrukcji stworzonej specjalnie do freestyle'u, tańca lub innych akrobacji na rolkach. Ten typ rolek zapewnia przede wszystkim bardzo dobrą stabilność.

 

 

Rolki do jazdy szybkiej

Rolki dla zaawansowanych, specjalnie zaprojektowane do szybkiej jazdy. Zdecydowanie nie nadają się dla początkujących. Koła o średnicy powyżej 100 mm pozwalają na jazdę z dużą prędkością. Długa płoza pomaga zachować stabilność. Jednak z drugiej strony manewrowość jest trudniejsza. W tego typu rolkach but wewnętrzny jest niższy i nie usztywnia kostki tak, jak w klasycznych rolkach fitness.

 

 

 

Rolki hokejowe

Jak wskazuje nazwa, rolki te są przeznaczone do gry w hokeja. Wyróżnia je sztywność, solidność, stabilność i zwrotność. Mają kółka o wielkości do 80 mm z twardością 74A-84A, nie stosuje się w nich hamulca.

  

 

 

 

 

 

Rolki do jazdy agresywnej

Rolki ze stosunkowo małymi kółkami (50-60 mm) i specjalną plastikową płozą. Nadają się szczególnie do jazdy w skateparkach lub na rampach. Ich specjalna konstrukcja, zwłaszcza krótka szyna i twarde kółka, ułatwiają obroty i odbicia podczas wykonywania różnych trików na rolkach.