Jakie rolki wybrać?


Przed wyborem rolek warto się zastanowić nad swoimi umiejętnościami. Jeśli nie opanujesz jazdy na podstawowym modelu rolek, nie docenisz wyspecjalizowanych rolek dla zaawansowanych rolkarzy. W zależności od konstrukcjiśrednicy kółek i przede wszystkim stylu jazdy możemy podzielić rolki na kilka kategorii:

Rolki rekreacyjne/fitness

Najbardziej rozpowszechniony typ rolek. Jak wskazuje ich nazwa, są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej i poprawy kondycji fizycznej. Kółka i łożyska są dopasowane do mniej intensywnej jazdy na płaskim terenie. Rozmiar stosowanych w nich kółek wynosi od 78 mm do 84 mm, a twardość 82-84A. Łożyska to zazwyczaj SG5 lub ABEC5. Ich buty charakteryzują się dobrą wentylacją, wielką wygodą i stabilnością.

Rolki dla dzieci

Na rolkach można jeździć od najmłodszych lat. Jeśli planujesz zakup sprzętu dla swojego dziecka, najlepszym wyborem będą rolki regulowane. Mają one możliwość zwiększenia buta nawet o 5 rozmiarów. Dzięki temu będą rosły wraz z dzieckiem i nie będą wydatkiem na jeden sezon. Tego typu rolki są dostępne w wielu rozmiarach (29-41 EU), więc mogą w nich jeździć również starsze dzieci, młodzież a nawet dorośli, którzy dopiero uczą się jeździć. Rolki dziecięce są zazwyczaj wyposażone w wolniejsze łożyska (np. ABEC3), mniejsze i bardziej miękkie kółka (64-76 mm), dzięki czemu nie są szybkie i pozwalają na bezpieczna naukę jazdy.


Głównie dla dzieci są przeznaczone także rolki 2w1. Są to modele z wymienną płozą, które w lecie można używać jako rolki, a w zimie jako łyżwy. 

  Rolki agresywne

  Przeznaczone dla amatorów jazdy w skateparkach, ślizgów na poręczach i murkach oraz rolkowych akrobacji. Wymagają opanowanej techniki jazdy i dobrej kondycji fizycznej. Modele tego typu mają małe, twarde i zwrotne kółka o średnicy ok. 50-60 mm, wytrzymałe płozy i sztywne buty stabilizujące nogę. Do tej kategorii należą rolki firm K2 i Keller.

  Rolki szybkościowe

  Modele przeznaczone dla zaawansowanych rolkarzy lubiących szybką jazdę. Zdecydowanie nie są odpowiednie dla początkujących rolkarzy. Ich znakiem rozpoznawczym są duże i twarde kółka (od 90 mm wzwyż, o twardości do 86A), długa płoza dobrze trzymająca stopę i krótki but (lekko za kostkę - dla rolkarzy zaczynających przygodę z szybką jazdą, sięgający kostki - dla zaawansowanych miłośników szybkiej jazdy). Stosowane są w nich najszybsze łożyska ABEC9, ILQ i SG9 oraz łożyska HTO przeznaczone do rolek profesjonalnych.

  Rolki terenowe/nordic

  Specjalne rolki z dwoma dużymi pompowanymi kółkami o średnicy do 150 mm, które umożliwiają jazdę w terenie, na nierównych nawierzchniach (ścieżki leśne, kamienie itp.). 

  Rolki hokejowe

  Jak wskazuje nazwa, są przeznaczone do gry w hokeja. Wyróżnia je sztywność, solidność, stabilność i zwrotność. Mają kółka o wielkości do 80 mm z twardością 74A-84A, nie stosuje się w nich hamulca.