Uwaga: W poniedziałek 4.5. otworzyliśmy nasze sklepy stacjonarne. Sklep internetowy działa bez ograniczeń. Więcej informacji.

Jakie rolki wybrać?


Przed wyborem rolek warto się zastanowić nad swoimi umiejętnościami. Jeśli nie opanujesz jazdy na podstawowym modelu rolek, nie docenisz wyspecjalizowanych rolek dla zaawansowanych rolkarzy. W zależności od konstrukcjiśrednicy kółek i przede wszystkim stylu jazdy możemy podzielić rolki na kilka kategorii:

Rolki rekreacyjne/fitness

Najbardziej rozpowszechniony typ rolek. Jak wskazuje ich nazwa, są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej i poprawy kondycji fizycznej. Kółka i łożyska są dopasowane do mniej intensywnej jazdy na płaskim terenie. Rozmiar stosowanych w nich kółek wynosi od 78 mm do 84 mm, a twardość 82-84A. Łożyska to zazwyczaj SG5 lub ABEC5. Ich buty charakteryzują się dobrą wentylacją, wielką wygodą i stabilnością.

Rolki dla dzieci

Na rolkach można jeździć od najmłodszych lat. Jeśli planujesz zakup sprzętu dla swojego dziecka, najlepszym wyborem będą rolki regulowane. Mają one możliwość zwiększenia buta nawet o 5 rozmiarów. Dzięki temu będą rosły wraz z dzieckiem i nie będą wydatkiem na jeden sezon. Tego typu rolki są dostępne w wielu rozmiarach (29-41 EU), więc mogą w nich jeździć również starsze dzieci, młodzież a nawet dorośli, którzy dopiero uczą się jeździć. Rolki dziecięce są zazwyczaj wyposażone w wolniejsze łożyska (np. ABEC3), mniejsze i bardziej miękkie kółka (64-76 mm), dzięki czemu nie są szybkie i pozwalają na bezpieczna naukę jazdy.


Głównie dla dzieci są przeznaczone także rolki 2w1. Są to modele z wymienną płozą, które w lecie można używać jako rolki, a w zimie jako łyżwy. 

  Rolki agresywne

  Przeznaczone dla amatorów jazdy w skateparkach, ślizgów na poręczach i murkach oraz rolkowych akrobacji. Wymagają opanowanej techniki jazdy i dobrej kondycji fizycznej. Modele tego typu mają małe, twarde i zwrotne kółka o średnicy ok. 50-60 mm, wytrzymałe płozy i sztywne buty stabilizujące nogę. Do tej kategorii należą rolki firm K2 i Keller.

  Rolki szybkościowe

  Modele przeznaczone dla zaawansowanych rolkarzy lubiących szybką jazdę. Zdecydowanie nie są odpowiednie dla początkujących rolkarzy. Ich znakiem rozpoznawczym są duże i twarde kółka (od 90 mm wzwyż, o twardości do 86A), długa płoza dobrze trzymająca stopę i krótki but (lekko za kostkę - dla rolkarzy zaczynających przygodę z szybką jazdą, sięgający kostki - dla zaawansowanych miłośników szybkiej jazdy). Stosowane są w nich najszybsze łożyska ABEC9, ILQ i SG9 oraz łożyska HTO przeznaczone do rolek profesjonalnych.

  Rolki terenowe/nordic

  Specjalne rolki z dwoma dużymi pompowanymi kółkami o średnicy do 150 mm, które umożliwiają jazdę w terenie, na nierównych nawierzchniach (ścieżki leśne, kamienie itp.). 

  Rolki hokejowe

  Jak wskazuje nazwa, są przeznaczone do gry w hokeja. Wyróżnia je sztywność, solidność, stabilność i zwrotność. Mają kółka o wielkości do 80 mm z twardością 74A-84A, nie stosuje się w nich hamulca.