Wybór odpowiednich łożysk do rolek

Łożyska są najważniejszym elementem rolek. Mają one znaczący wpływ na płynność i szybkość jazdy. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozmiary łożysk. Wielkość standardowa występuje pod oznaczeniem 60B.

 

Klasę łożysk, precyzję ich wykonania i tolerancję określa norma ABEC. Niestety, nie mówi ona nic o zastosowanych materiałach oraz gładkości ich powierzchni. Materiałem najczęściej stosowanym do produkcji łożysk jest chrom.

Łożyska typu ABEC

  • ABEC to zbiór standardów tolerancji przy produkcji łożysk
  • klasę tolerancji określają liczby nieparzyste (3, 5, 7, 9), im wyższa liczba, tym większa precyzja wykonania i mniejsza tolerancja (większa trwałość)
  • łożyska ABEC 3 stosowane są w tańszych rolkach dziecięcych i juniorskich. Typ ABEC7 jest stosowany w szybszych rolkach rekreacyjnych ze średniej i wyższej kategorii cenowej. Rolki z łożyskami ABEC9 są profesjonalne, szybkie i nadają się do startu z zawodach.  
 
 

Łożyska ILQ i SG

Niektóre łożyska można znaleźć również pod nazwami ILQ (K2) lub SG (Rollerblade).

  • ILQ - łożyska produkowane przez firmę K2 - składają się z 6 kulek, przez co są szybsze od łożysk ABEC. Zarazem zastosowane kulki są większe, dzięki czemu wytrzymują większe obciążenia. Do ich oznaczenia również stosuje się cyfry, które odpowiadają oznakowaniu łożysk ABEC. Ich najwyższy typ - ILQ 9 PRO - jest najszczelniejszym z dostępnych na rynku łożysk i ma zastosowanie w modelach wyścigowych. Wymaga on stosowania specjalnego smaru. 
  • SG - produkowane przez firmę Rollerblade - budową przypominają łożyska ABEC. Różnią się od nich tym, że do ich konserwacji jest wymagany specjalny smar - Silicone Gel.