Wybór odpowiednich łożysk do rolek

Łożyska są najważniejszym elementem rolek. Mają wyraźny wpływ na jakość i szybkość jazdy. Klasą łożysk, precyzję ich wykonania i tolerancję określa norma ABEC. Niestety, nie mówi ona nic o zastosowanych materiałach i gładkości powierzchni. Materiałami najczęściej stosowanymi do produkcji łożysk są chrom i karbon. Z tego powodu, powszechne przekonanie o tym, że czym wyższy numer ABEC, tym lepszej jakości łożysko, nie jest prawdą.

Łożyska typu ABEC

Łożyska mają wpływ na szybkość toczenia się kółek, co przekłada się na prędkość jazdy oraz jej płynność. Są oznaczane przez skróty oznaczające ich typ (ABEC, ILQ, SG i HTO) uzupełnione nieparzystą cyfrę 3, 5, 7 lub 9 informującą o ich jakości. 

Łożyska ABEC to najczęściej spotykany typ łożysk. Składają się z 7 kulek. Podana przy nich cyfra oznacza jakość wykonania oraz szybkość toczenia. Im wyższa cyfra, tym są one lepsze. Standardowo łożyska ABEC3 są stosowane w tanich rolkach i rolkach dla dzieci. Są stosunkowo wolne i nietrwałe. Najbardziej rozpowszechniony typ łożysk to łożyska ABEC5 spotykane w rolkach rekreacyjnych/fitness (niezbyt szybkie, dla dzieci i początkujących dorosłych). Typ ABEC7 jest stosowany w szybszych rolkach rekreacyjnych ze średniej i wyższej kategorii cenowej. Rolki z łożyskami ABEC9 są profesjonalne, szybkie i nadają się do startu z wyścigach. Do konserwacji łożysk ABEC stosuje się smar.

Pozostałe rodzaje łożysk

  • ILQ - łożyska produkowane przez firmę K2. Składają się z 6 kulek, przez co są szybsze od łożysk ABEC. Zarazem zastosowane kulki są większe, dzięki czemu wytrzymują większe obciążenia. Do ich oznaczenia również stosuje się cyfry, które odpowiadają oznakowaniu łożysk ABEC. Ich najwyższy typ - ILQ 9 PRO - jest najszczelniejszym z dostępnych na rynku łożysk i ma zastosowanie w modelach wyścigowych. Wymaga on stosowania specjalnego smaru. 
  • SG - produkowane przez firmę Rollerblade. Budową przypominają łożyska ABEC. Różnią się od nich tym, że do ich konserwacji jest wymagany specjalny smar - Silicone Gel.   
  • HTO - łożyska stosowane w modelach profesjonalnych do startu w maratonach, pozwalają na osiąganie dużych prędkości.