Wybór odpowiednich kółek do rolek

Odpowiednie kółka zapewnią komfortową i płynną jazdę, dlatego warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Są to: średnica, twardość i profil.

Średnica

Rozmiar kółek jest podawany w milimetrach oznaczających średnicę - od 44 mm do 110 mm. Im większe kółka, tym większa prędkość jazdy. I na odwrót - mniejsza średnica kółek, to mniejsza szybkość. Poza tym małe kółka pozwalają na zwrotność rolek i są stosowane głównie w modelach agresywnych. Z rolkami mającymi duże kółka gorzej się manipuluje. Małe kółka są zarezerwowane dla modeli agresywnych i niektórych hokejowych, a największe dla szybkościowych i terenowych.

Twardość

Kółka są produkowane z poliuretanu. Ich twardość określa symbol A stosowany do oznaczania twardości wyrobów z tego materiału. Jest przy nim zawsze podana liczba - od 74 do 100. Im wyższa, tym twardszy poliuretan zastosowano. Miękkie kółka lepiej tłumią wstrząsy i mają lepszą przyczepność, ale są wolniejsze i szybciej się ścierają. Z kolei twarde kółka są szybsze, trwalsze, słabiej amortyzują i mają małą przyczepność.

Profil

Profi to miejsce, w którym kółko styka się z podłożem. Ma on wpływ na właściwości jezdne. Wszystkie dostępne na rynku kółka mają szerokość 24 mm. Szerszy profil oznacza większą stabilność i jest stosowany w rolkach dziecięcych. Rolki dla dorosłych i wyczynowe mają często ostry, zwężający się profil.

Przekładanie kółek

Podczas jazdy kółka się ścierają, ale nie ścierają się równomiernie, więc aby przedłużyć ich żywotność i opóźnić konieczność ich wymiany, zamienia się miejscami kółka najmniej zużyte z kółkami najbardziej startymi. Są na to dwa sposoby:

1. Rotacja w obrębie jednej rolki

  • kółko pierwsze umieszcza się na pozycji kółka trzeciego
  • kółko drugie umieszcza się na pozycji kółka czwartego
  • najbardziej starta strona kółka musi znajdować się na zewnątrz

2. Wymiana kółek między rolkami

  • kółko pierwsze i ostatnie umieszcza się na pozycji drugiego i trzeciego
  • kółka drugie i trzecie umieszcza się na pozycji pierwszego i ostatniego
  • kółka wymienia się między lewą a prawą rolką, pamiętając o tym, aby najbardziej starta strona znajdowała się na zewnątrz