Kaski i ochraniacze

Podczas jazdy na rolkach nie trudno o upadek, który może zakończyć się kontuzją. Dlatego warto pamiętać o bezpieczeństwie. Zadbają o nie odpowiednio dobrane ochraniacze i kask.

Kaski

Dzieci, osoby rozpoczynające przygodę z rolkami i amatorzy jazdy agresywnej powinni podczas  jazdy korzystać z kasku. Zapewnia on ochronę przed urazami głowy, które należą do najgroźniejszych. Wybierając go, należy zadbać o to, by idealnie przylegał do głowy i nie przysłaniał pola widzenia.

Ochraniacze

Ochraniacze powinny być obowiązkowym wyposażeniem zarówno początkujących, jak i zaawansowanych rolkarzy. Składają się one z elastycznego rękawa nawlekanego na kończynę, pasków zapinanych na rzep i ochronnej, sztywnej części wykonanej najczęściej z tworzywa sztucznego. Spotykane są trzy główne rodzaje ochraniaczy:


  • ochraniacze nadgarstków- w razie upadku, każdy instynktownie podpiera się rękach, dlatego nadgarstki są najbardziej narażone na kontuzje, ochraniacze powinny usztywniać staw i dodatkowo chronić dłonie przed otarciami,
  • ochraniacze kolan - staw kolanowy jest narażony na kontuzje podczas upadków do przodu, ochraniacze powinny dobrze amortyzować,
  • ochraniacze łokci - do zranień łokci może dojść zarówno podczas upadku do przodu, jak i do tyłu, podobnie jak ochraniacze łokci, powinny amortyzować uderzenie i zapobiegać otarciom.