Łyżworolki
Rolki stają się jednym z najpopularniejszych sportów indywidualnych sezonu wiosennego i letniego. Chcesz zacząć jeździć na rolkach lub od jakiegoś czasu uprawiasz ten sport i szukasz lepszej jakości wyposażenia? Na pewno zastanawiasz się, jakie rolki wybrać, żeby jak najlepiej Ci się jeździło. Jesteśmy tu, żeby Ci pomóc.
Buty
Buty mają za zadanie chronić stopy, zapewniać im wygodę, wentylację i stabilność. Dobrze dopasowane buty świetnie przenoszą energię i pozwalają na kontrolę nad rolką.
Ochronę stanowi zewnętrzna skorupa, która jest zazwyczaj wykonana z plastiku. Wymagające większej sztywności i trwałości modele agresywne i szybkościowe są najczęściej wyposażone w skorupę z włókna węglowego lub szklanego. Z kolei modele rekreacyjne są często określane jako softskates (softboots) i mają tzw. miękki but ze sznurowaniem.
Nogę stabilizują różne rodzaje mocowania. W jednym modelu są najczęściej stosowane klasyczne sznurowadła, pasek zapinany na rzep na wysokości kostki i klamra, trzymająca górną część cholewki (podobna do tych, stosowanych w butach narciarskich). Niektóre modele marki K2 mają zamiast sznurowadeł specjalny system mocowania opatentowany przez tę firmę - BOA. Sznurówki zastępuje w nich metalowa linka, która zaciska się poprzez obracanie kółeczka, na które się nawija.
Płoza
Na płozie (szynie) połączonej z butem są zamocowane kółka. Odpowiada ona za amortyzację drgań i stabilność. Na rynku są dostępne rolki z płozami wykonanymi z różnych materiałów (np. karbonu lub bambusa), ale najczęściej dokonuje się wyboru między płozą aluminiową a plastikową:
- płoza aluminiowa - najczęściej spotykany rodzaj płóz, charakteryzuje się trwałością, sztywnością i lekkością, słabo amortyzuje, ale pozwala na szybką jazdę, stosowana w modelach rekreacyjnych i zawodniczych,
- płoza plastikowa - podatna na zarysowania, dobrze amortyzuje wstrząsy, przez co jest stosowana w rolkach freestylowych, ale jest stosunkowo miękka i ciężka.
Wielu producentów umieszcza na płozie informację o maksymalnym rozmiarze kółek, które można na niej zamocować. Radzimy, aby w przypadku rolek fitness wynosił on 80 mm. Jeśli chcesz jeździć szybciej, polecamy płozę na kółka o średnicy 90 mm.
Kółka
Kółka są ważnym elementem rolek decydującym o szybkości jazdy i zwrotności. Wybierając je, trzeba wziąć pod uwagę ich średnicę i twardość.
Do szybkiej jazdy na równej nawierzchni w rolkach typu fitness stosuje się stosunkowo duże i twarde kółka (rozmiar od 80 mm, twardość 80A-85A). Jako standardową wielkość, większość producentów oferuje kółka o średnicy 90 mm. Dla większego komfortu jazdy można się zdecydować na bardziej miękkie kółka (twardość 75A–78A).
Do jazdy agresywnej i pokonywania przeszkód są odpowiednie kółka o średnicy od 44 mm do 50 mm i twardości 96A do 100A. Do jazdy na rampie najbardziej nadają się kółka o średnicy od 55 mm do 62 mm z twardością 88A do 95A.
W ofercie mamy kółka do rolek marek K2, Rolleblade i Fila.
Łożyska
Łożyska w rolkach oznacza się zazwyczaj symbolami ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 lub ABEC 9. Czasami błędnie interpretuje się je jako oznaczenie jakości łożyska. W rzeczywistości mówią one jedynie o precyzyjności wykonania poszczególnych elementów łożyska i płynności toczenia. ABEC 1 oznacza najmniejszą precyzję wykonania, a ABEC 9 największą. Niestety, nic to nie mówi o rzeczywistej jakości łożyska - zastosowanych materiałach czy smarach.
Możesz u nas kupić łożyska marki Fila i Rollerblade.
Hamulec
Ważne jest, aby rolki do jazdy rekreacyjnej były wyposażone w hamulec w formie gumowej kostki zamontowanej na końcu płozy, a rolkarz nauczył się dobrze i skutecznie z niego korzystać. Większość modeli rolek fitness ma hamulec, a hamowanie piętą jest najlepszym sposobem na zatrzymanie się, dlatego radzimy go nie demontować. Jeśli często z niego korzystasz, zetrze się i będzie konieczna jego wymiana. Szybkość zużycia hamulca zależy od jego twardości i intensywności użycia. Podczas hamowania przy zjeździe z 2-kilometrowej górki, możesz zetrzeć nawet 1/3 hamulca.