Sprzęt piłkarski

Od sprzętu piłkarskiego może zależeć wynik meczu. Rękawice bramkarskie i nagolenniki różnią się właściwościami i rozmiarem. Jeśli nie wiesz, które będą dla Ciebie odpowiednie, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Wybór ochraniaczy

Na każdym poziomie gry należy myśleć o zdrowiu. Jeśli chcesz zacząć grać w piłkę nożną, pomożemy Ci wybrać ochraniacze, które zapewnią Ci dostateczną ochronę i wygodę. Golenie znajdują się bezpośrednio pod skórą i nie są chronione przez mięśnie, z tego powodu są bardzo narażone na zranienia. Dodatkowo kontuzje tej kości są niezwykle bolesne, ponieważ powierzchnia kości jest pokryta zakończeniami nerwowymi. 

 

Rodzaje nagolenników piłkarskich:

  • z ochroną kostki
  • bez ochrony kostki, mocowany za pomocą dwóch pasków

W ostatnich latach bardzo popularne stały się ochraniacze na kostki bez pasków mocujących. Mocowanie tego typu osłon odbywa się za pomocą tulei kompresyjnej, która naciąga osłonę. Dodatkowo ten rękaw pomaga również poprawić krążenie krwi w łydce, co jednocześnie zapobiega pojawianiu się skurczów mięśni.

 

A - z ochraniaczem kostki

B - z paskami zapinanymi na rzep

C - z rękawem kompresyjnym

Rozmiar rękawic piłkarskich

Wybór odpowiedniego rozmiaru to najważniejszy aspekt przy wyborze rękawic bramkarskich. Rozmiar dobiera się według obwodu dłoni. Rękawica musi być dokładnie dopasowana do kształtu dłoni. Wyższej jakości rękawice mają na dłoni warstwę lateksu, dzięki czemu gwarantują dobry chwyt bez względu na warunki. Wszystkie rękawice są zapinane wokół nadgarstka za pomocą rzepa.

 

 

A - obwód w centymetrach

Konserwacja rękawic

Niezależnie od rodzaju rękawic, bardzo ważne jest, aby przed pierwszym użyciem umyć je letnią wodą i usunąć wszelkie nalepki lub ewentualne ślady kleju. Następnie należy je pozostawić do wyschnięcia, po czym będą gotowe do gry.

 

Po każdym treningu rękawice trzeba natychmiast oczyścić z kamyków, błota lub trawy. Do czyszczenia używaj wody o temperaturze do 50°C z detergentem do rękawic. Uwaga! Nie pierz rękawic w pralce i nie susz ich na kaloryferze lub innych bezpośrednich źródłach ciepła. Oprócz czyszczenia ważne jest również przechowywanie rękawic. Radzimy trzymać je w worku. Nigdy nie zostawiaj ich na słońcu przez dłuższy czas, ponieważ promienie UV uszkodzą lateks. Idealnie sprawdzą się specjalne siatki do transportu rękawic.