Piłki do piłki nożnej

Nie możemy zapomnieć o wyborze tego, wokół czego kręci się cały futbol. Podstawą gry jest odpowiednia piłka! Modele różnią się wielkością, wagą i wyglądem. Piłkę dobiera się w zależności od wieku zawodników, ich umiejętności i typu nawierzchni, na której grają. Rekreacyjne, treningowe i meczowe piłki z oficjalną licencją UEFA również się od siebie różnią.

Rozmiar piłki

Głównym kryterium przy wyborze piłki nożnej jest jej rozmiar, który dobierany jest do wieku piłkarza. Najmłodsi zawodnicy zaczynają grać w piłkę nożną piłką w rozmiarze 3, stworzoną specjalnie dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Dalej jest rozmiar 4, przeznaczony do treningu i zabawy, odpowiedni dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Dla dorosłych i juniorów w wieku powyżej 14 lat odpowiedni jest rozmiar 5, który jest również najpopularniejszym rozmiarem. Piłka w rozmiarze 1 to specjalna piłka używana we wszystkich kategoriach wiekowych do treningu technicznego.

 

Przed wyborem rozmiaru dobrze jest skonsultować się z trenerem. Jeśli rozmiar piłki jest prawidłowy, Twoje dziecko nauczy się ją lepiej kontrolować, unikając w ten sposób niepotrzebnego obciążania mięśni, które później może prowadzić do problemów ze stawami. Nie kupuj małemu futboliście piłki w rozmiarze 5. Będzie ona zbyt trudna do opanowania, rozwijanie umiejętności technicznych będzie z nią wolniejsze, a dodatkowo może ona zniechęcić do treningów, ponieważ dziecko nie będzie w stanie jej wystarczająco mocno kopnąć.

 

 

Rozmiar 5 - młodzież i dorośli

Rozmiar 4 - dzieci od 10 do 13 lat

Rozmiar 3 - dzieci od 3 do 9 lat

Rozmiar 1 - uniwersalny

Rodzaje piłek

Najczęściej używane są piłki z naturalnej i syntetycznej skóry. Do gry w hali i dla zawodników powyżej 14 roku życia jest odpowiednia piłka do futsalu, która jest trochę cięższa i słabiej się odbija. Dzieci poniżej 14 roku życia mogą trenować z klasyczną piłką w rozmiarze 4, co pozwala uniknąć niepotrzebnego nadwyrężania stawów. Jeśli planujesz grać w piłkę nożną na piasku, odpowiednia będzie piłka plażowa. Są również dostępne piłki do street footballu wykonane z mocniejszych materiałów.

 

Jakość piłki

Punktem odniesienia może być oczywiście cena piłki. Wyższa cena to najwyższa jakość, nowe technologie, trwalsze materiały, lepsze właściwości lotu piłki. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale jest to jeden z pomocnych parametrów. Kolejną wskazówką jest certyfikat FIFA.

 

 

Piłka oznaczona certyfikatem FIFA Inspected to profesjonalna piłka treningowa, która przeszła siedem testów w celu uzyskania atestu. Dodatkowym testom są poddawane piłki z certyfikatem FIFA Approved. Jest to najwyższy atest FIFA, który otrzymują wyłącznie piłki profesjonalne używane na najważniejszych turniejach piłkarskich, pucharze Europy czy Mistrzostwach Europy i Świata w Piłce Nożnej.