Jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie?
Na rynku znajdziesz wielu producentów sprzętu piłkarskiego oferujących w każdej jego kategorii liczne modele. Obok typowych produktów ze skóry rekina lub kangura znajduje się szeroka oferta korków z materiałów syntetycznych wykorzystujących najnowsze technologie. Poradzimy Ci, jak się rozeznać w ofercie i nie zrobić błędu podczas wyboru.
Lanki do gry na twardej murawie (FG) - korki z formowanymi kołkami, których rozmieszczenie zależy od producenta i konkretnego modelu, nadają się do gry na suchej murawie naturalnej, raczej utwardzonej, w mniejszej mierze można je stosować na sztucznej murawie; najbardziej uniwersalne buty piłkarskie na rynku.
Lanki do gry na twardej nawierzchni naturalnej (HG) - korki z formowanymi kołkami, których rozmieszczenie zależy od producenta i konkretnego modelu, nadają się do gry na twardej powierzchni naturalnej (żużel, piasek, sztuczna trawa), która wymaga odporności na ścieranie i dobrej amortyzacji; mają stosunkowo krótkie, liczne kołki, co zapewnia optymalne rozłożenie wagi i przenos sił.
Lanki do gry na sztucznej murawie (AG) - korki z formowanymi kołkami, których rozmieszczenie zależy od producenta i konkretnego modelu, przeznaczone głównie do gry na sztucznej trawie, gdzie jest potrzebna wzmocniona konstrukcja i wytrzymałość, mają stosunkowo krótkie, liczne kołki, co zapewnia optymalne rozłożenie wagi i przenos sił.
Wkręty (SG) - buty piłkarskie z wymiennymi, wkręcanymi kołkami z plastiku utwardzanego lub metalu, odpowiednie do gry na miękkiej murawie naturalnej, głównie na błotnistej lub rozmokłej nawierzchni.
Turfy (TF) - buty piłkarskie z wyrazistym, dzielonym bieżnikiem, który charakteryzuje się dobrą przyczepnością i pomaga w zachowaniu optymalnej stabilności, odpowiednie do gry na wszystkich twardych nawierzchniach - łącznie ze sztuczną murawą.
Halówki (IC) - buty przeznaczone do gry na powierzchni halowej, na której zapewniają maksymalną przyczepność i stabilność. Ich podeszwa jest prawie zupełnie gładka i bywa zabezpieczona technologią non-marking, które zapobiega pozostawianiu śladów i smug na powierzchni.
Liczba kołków i ich rozmieszczenie różni się w zależności od modelu (nawet jeśli korki należą do tej samej kategorii) i stanowi o ich właściwościach przy rozbiegu, hamowaniu i skrętach. Im twardsza nawierzchnia, tym więcej kołków potrzebuje piłkarz. Jego waga lepiej się na korkach rozłoży, a noga będzie dzięki temu stabilniejsza. Kołki różnią się od siebie również kształtem. Obok klasycznych kołków stożkowych znajdziesz i tzw. kołki nożowe, które zapewniają stopom stabilność przy gwałtownym skręcie. Jeśli zależy Ci na najwyższym komforcie w każdych warunkach, powinieneś się zaopatrzyć w korki z różnymi typami podeszwy i wybierać odpowiedni typ w zależności od nawierzchni.
W szerokiej ofercie z pewnością znajdziesz swój ulubiony model i kolorystykę. I nie tylko Ty. Do dyspozycji jest wiele modeli juniorskich dla wszystkich przyszłych gwiazd futbolu.
Technologie a typ zawodnika
W dzisiejszych czasach wybór butów piłkarskich nie zależy jedynie od typu nawierzchni czy wyglądu. Nowoczesne korki są nabite technologiami, które pomagają zawodnikom zapanować nad grą. Producenci projektują buty piłkarskie w konsultacji z najlepszymi piłkarzami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, wrażeniami i uwagami. Dzięki temu na rynku są dostępne różne modele dla konkretnych typów graczy - np. Nike T90 - dla napastników, Mercurial - dla szybkich graczy, CTR360 - dla środkowych pomocników, Tiempo - dla piłkarzy, którzy poszukują sprawdzonych korków.
Pielęgnacja butów piłkarskich
Podobnie jak w przypadku każdego sprzętu sportowego, musisz odpowiednio dbać o swoje korki, żeby jak najlepiej i długo Ci służyły.
- Podstawą jest rozsznurowywanie butów - przydeptana pięta i uszkodzona cholewka nie wyglądają dobrze ani nie są funkcjonalne.
- Podeszwę należy po każdej grze dokładnie wyczyścić - przyklejone błoto i stara trawa nie pomagają kołkom.
- Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić swoim butom piłkarskim, jest pozostawienie ich po treningu w torbie. Zawsze musisz pamiętać o ich dokładnym wysuszeniu, zapomnij jednak o suszeniu gorącym powietrzem - korki mogłyby popękać! Nie należy suszyć butów na bezpośrednim słońcu ani na grzejniku. Jeśli masz skórzane korki, po wysuszeniu je wypastuj.
- Jeśli korzystasz z wkrętów, od czasu do czasu nasmaruj gwinty, a jeśli przez dłuższy czas nie będziesz ich używał, poluzuj śruby.