Jakie narty zjazdowe wybrać? 

Możesz kupić pierwsze lepsze narty zjazdowe, ale prawdopodobnie skończy się to tym, że jazda nie będzie żadną przyjemnością. Z pewnością nie taką jak wtedy, kiedy wyborowi nart poświęcisz należytą uwagę. I nawet nie trzeba być ekspertem, wystarczy się poradzić.


Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nart. Wybierając odpowiedni model, musisz się kierować nie tylko wzrostem, ale i swoimi umiejętnościami, stylem jazdy i ulubionym terenem. Kombinacja tych elementów zagwarantuje Ci doskonałe wrażenia z jazdy.

 

Prawidłowy sposób doboru nart zjazdowych

Określenie swoich wymagań:

 • doświadczenie w jeździe na nartach,
 • kondycja fizyczna i zdolności ruchowe,
 • częstotliwość jazdy na nartach, typ trasy (przygotowany stok narciarski, poza trasami) i ambicje (narciarz rekreacyjny, sportowy lub profesjonalny).

Przeznaczenie nart w zależności od typu tras:

 • przygotowane trasy zjazdowe, 
 • 70% stok - 30% poza stokiem,
 • 50% stok - 50% poza stokiem,
 • snowpark,
 • poza stokiem.

Wysokość i waga narciarza

Jeśli jako narciarz rekreacyjny wyróżniasz się średnim wzrostem i wagą, musisz być pewny, że wybierzesz odpowiednie narty. W doborze nart stosuje się zasadę, według której lżejszy narciarz, o ile nie jeździ bardzo szybko i dobrze, przenosi na narty mniejszą siłę. Dlatego w tym przypadku będą odpowiednie krótsze i lżejsze narty. 

Należysz do wysokich i ciężkich narciarzy? W takim razie bardziej obciążasz narty. Przy doborze nart powinieneś sięgnąć po twarde i długie narty o konstrukcji przekładkowej, która ma najlepsze właściwości.

Przeznaczenie nart w zależności od ich szerokości:

 • do 65 mm - zwrotne narty do jazdy na przygotowanych stokach,
 • do 70 mm - narty do jazdy na przygotowanych stokach, narty sportowe,
 • do 75 mm - narty rekreacyjne i sportowe, stabilne, odpowiednie na mniej wygładzone trasy,
 • do ok. 80 mm - narty nadające się do jazdy w terenie, 70% trasy, 30% poza trasami,
 • do ok. 85 mm - Allmountain, 50% trasy, 50% poza trasami,
 • do ok. 90 mm - Allmountain z przewagą terenu, 70% poza trasami, 30% trasy,
 • do ok. 100 mm - narty freeride.

Kategorie nart według umiejętności narciarza

 • narty rekreacyjne - wolne lub średnio szybkie narty przeznaczone głównie do jazdy na przygotowanych trasach, są odpowiednim wyborem dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy,
 • narty sportowe - odpowiednie dla wymagających i bardziej zaawansowanych narciarzy z opanowaną techniką jazdy,
 • narty wyczynowe - modele odpowiednie dla narciarzy z perfekcyjnie opanowaną techniką, jeżdżących na krawędziach, mających narty pod doskonałą kontrolą i oczekujących dużej szybkości.

Podział nart ze względu na styl jazdy i rodzaj trasy

 • Allround/allmountain

Uniwersalne narty dla szerokiego grona narciarzy dostępne między modelami rekreacyjnymi i sportowymi. Oferują średnią prędkość i średnią długość skrętów. Pozwalają na jazdę po przygotowanych trasach, w pewnym zakresie również w wysokim śniegu. Szerokość tego rodzaju nart wynosi 72-79 mm, poszczególne modele różnią się sztywnością. Ważnym aspektem, mającym wpływ na zwrotność nart, jest promień skrętu - promień okręgu, którego wycinkiem jest krawędź narty. W modelach uniwersalnych wynosi on od 14 do 16 metrów. Narty powinny o 15 lub mniej centymetrów przewyższać narciarza. Nigdy nie mogą przewyższać narciarza.

 • Skicross/Crosscarving

Modele typu skicross mają parametry podobne do nart kategorii allmountain. Ten typ nart jest przeznaczony do średnich skrętów (promień skrętu od 14 do 16 metrów) i średnich prędkości. Do tej szerokiej kategorii należy wiele modeli sportowych, które różnią się nie tylko szerokością czy sztywnością, ale i konstrukcją. Za sprawą swojej szerokości, która wynosi najczęściej ok. 70 mm, narty tego typu są przeznaczone raczej do jazdy na przygotowanych trasach, ale zapewnią stabilność i w miękkim śniegu.

 • Slalomowe

Narty z promieniem skrętu wynoszącym od 11 do 13 metrów przeznaczone wyłącznie do jazdy na przygotowanych trasach. Krótkie skręty na nartach ze znakomitą sztywnością poprzeczną spodobają się zarówno agresywnym, siłowym narciarzom, jak i amatorom wolniejszego funcarvingu. Ważną rolę odgrywa optymalna długość nart. Narciarz powinien przewyższać slalomcarvery o 10-20 centymetrów. Wybierając krótkie narty, weź pod uwagę to, że są przeznaczone dla narciarzy o niższej wadze i mogą być za miękkie. Na jazdę na dłuższych nartach mogą sobie pozwolić narciarze o dobrze opanowanej technice, którzy mają narty pod kontrolą. Do wyboru są w tej kategorii narty sportowe i technologicznie zaawansowane modele wyczynowe.

 • Gigant

Modele sportowe do jazdy z długimi skrętami z promieniem skrętu powyżej 15 metrów przeznaczone głównie do jazdy na przygotowanych trasach. Są odpowiednie do jazdy ze średnią i większą szybkością. Mają parametry zbliżone do średniego skrętu, a ich zalecana długość powinna wynosić o 10 centymetrów mniej niż wzrost narciarza. Modele wyczynowe do szerokich skrętów w slalomie gigant mają promień skrętu wynoszący ponad 21 metrów i zdecydowanie nie nadają się do jazdy na wąskich trasach. Wymagają szybkości i doskonałej jazdy na krawędziach. Narty tego typu mogą przewyższać zawodnika nawet o 10 centymetrów.

 • Freeride/freestyle

Modele freeride są przeznaczone do jazdy poza trasami, w głębszym śniegu. Ich konstrukcja zapewnia stabilność, a to zarówno za sprawą długości, jak i szerokości. Ta miewa pod wiązaniem nawet ponad 100 milimetrów. Są to specjalne narty, które ze względu na swoją solidność nie nadają się do jazdy na przygotowanych trasach. Modele freestyle są niezwykle mocne i wytrzymałe. Miłośnikom snowparków zależy na panowaniu nad nartami nie tylko na ziemi, ale też w powietrzu, na co pozwala im konstrukcja nart freestyle z przesuniętym środkiem ciężkości.

Producent nart

Podczas wyboru nart nie należy się koncentrować na produktach konkretnej marki, ponieważ zawęża to wybór, a przede wszystkim, narty różnych producentów mają bardzo podobne parametry (konstrukcja, zastosowane technologie, długości, promień skrętu itd). Jeśli wybierasz narty z przedziału cenowego 600 zł-2500 zł, nie musisz się kierować marką!

Jeśli jesteś wymagającym narciarzem oczekującym wysokiej jakości, wybieraj z modeli w cenie od 3000 zł. W tej cenie są w większości oferowane najlepsze modele znanych firm. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę nart wiodących producentów takich jak Atomic, Salomon, Elan, Head, Voelkl, Blizzard, Rossignol i Fischer.