Wybór kijów narciarskich

Kijki narciarskie są przydatnym elementem wyposażenia narciarskiego. Ważnymi kryteriami przy wyborze kijków są ich długość, materiał i przeznaczenie.

 

Odpowiednia długość

Istnieją dwa sposoby na określenie właściwej długości kijów narciarskich: 

  • odejmij 50 cm od wzrostu osoby, która będzie używała kijków,
  • odwróć kijek talerzykiem na górę i chwyć go pod talerzykiem, a rączkę oprzyj o podłogę, w tej pozycji kąt między ramieniem a przedramieniem powinien wynosić 90 stopni.

 

Podział kijków

Kijki profesjonalne są zazwyczaj wykonane z włókna węglowego. Niektóre modele mają specjalne łączenie między kijkiem a rękawicą (np. kijki marki Leki).

  • kijki do Slalomu Giganta - aerodynamicznie wygięte w celu dopasowania się do kształtów ciała i zapewnienia jak najmniejszego oporu powietrza,
  • kijki do slalomu - pozbawione wygięcia, mogą mieć pod rękojeścią wygięcie pod kątem 8 stopni, które pozwala na lepszy i skuteczniejszy chwyt. 

Kijki sportowe mają trzon wykonany z kompozytu, ewentualnie z mieszanki kompozytu i aluminium, dopracowane rękojeści i paski. Tego typu kijki są lekkie, mocne i elastyczne. Kosztują ponad 150 zł.

 

Kijki rekreacyjne są zazwyczaj wykonane ze stopu aluminium i są przeznaczone dla narciarzy rekreacyjnych, którzy oczekują od kijków trwałości i wygody. Kosztują od 60 zł do 150 zł.

Rękojeść i pasek

Plastikowe rękojeści są stosowane w kijkach z niższej kategorii cenowej. Są co prawda tanie, ale nieforemne, często ślizgają się w dłoniach i nie leżą tak, jak powinny. Tanie kijki mają nylonowy pasek z plastikową klamrą. 

 

Rękojeści z miękkiego materiału znajdziesz w droższych kijkach sportowych. Ich zaletami są miękkość i gumowy chwyt, który doskonale leży w ręce. Jeśli dopełnisz kijki dobrej jakości rękawicami, zagwarantują Ci doskonałą jazdę. Droższe modele są wyposażone w lepszej jakości paski (wyściełane i antypoślizgowe).

Materiał kija

Coraz częściej spotyka się trzony wykonane ze stopów aluminium. Kijki o największej sztywności są oznaczone numerem 7075 (F65-55). Niższą sztywność ma stop 5083 (F50-45), a najniższą - 5086 (F38-40). Oba są najczęściej stosowane do produkcji kijków rekreacyjnych. Poza tym są dostępne sportowe kijki z mieszanki aluminium i kompozytu, które są droższe.

Kijki narciarskie dla dzieci 

Dzieci, które zaczynają przygodę z narciarstwem, przed długi czas nie potrzebują kijków. Na początku muszą się nauczyć doskonale panować nad nartami. Kijki by im w tym tylko przeszkadzały i mogłyby prowadzić do częstszych upadków i kontuzji. Jeżdżąc bez kijków, dzieci lepiej się koncentrują na samej jeździe i jej technice. Kijki są potrzebne, jeśli dziecko ma problemy z równowagą. W tej sytuacji pomogą w zyskaniu pewności siebie. 

 

Najkrótsze kijki dostępne na rynku mają długość 70 cm, ale można znaleźć krótsze kijki teleskopowe, które pozwolą na idealne dopasowanie długości do wzrostu dziecka. Przy doborze długości należy kierować się takimi samymi zasadami, jak w przypadku kijków dla dorosłych.