Wybór kasku narciarskiego

Niezbędną częścią wyposażenia każdego narciarza jest kask i to bez względu na to, czy jeździ regularnie, czy dwa razy w roku. Urazy głowy należą do najpoważniejszych i mogą nieść ze sobą trwałe następstwa. Kask pozwala im zapobiegać.

Wszystkie kaski narciarskie dostępne na rynku muszą spełniać normę EN 1077, która określa minimalny stopień ochrony głowy i gwarantuje spełnienie wymogów bezpieczeństwa ustanowionych przez dyrektywę europejską. Kask musi być zaopatrzony w instrukcję obsługi, która dostarczy użytkownikowi informacji na temat sposobu korzystania z kasku i jego pielęgnacji.

 

Klasyczne kaski narciarskie mają sztywną skorupę zakrywającą głowę aż do obszaru uszu i możliwość zamocowania ochraniacza brody. Poza bezpieczeństwem kask powinien zapewniać wygodę. Trudno będzie Ci wytrzymać pół dnia w kasku, od którego przez następne dwa dni będzie Cię bolała głowa lub szyja. 

 

Kask powinien dobrze przylegać do głowy, ale zarazem nie może uciskać. Producenci starają się, aby kaski były jak najlżejsze, a narciarze dzięki temu nie nadwerężali odcinka szyjnego kręgosłupa i mięśni karku. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci. Rozmiary są z reguły podane w centymetrach, tak jak w przypadku czapek.

 

 

Niektóre kaski mają system regulacji rozmiaru, co sprawdza się zwłaszcza w modelach dziecięcych. Największe różnice między poszczególnymi typami wynikają z wewnętrznego ocieplenia. Niektóre modele mają wyjmowaną wkładkę wewnętrzną, co pozwalana na jej wypranie. W przypadku kasków z wbudowaną wkładką, problem prania można rozwiązać, stosując bezszwową czapkę przeznaczoną pod kask. Poza ociepleniem, wiele modeli oferuje wentylację w formie otworów w skorupie. Czasami są one zamykane. Użytecznym udoskonaleniem są uchwyty na pasek gogli, które niektóre modele mają nie tylko z tyłu, ale i po bokach, dzięki czemu gogle się lepiej trzymają.

 

Ważne jest, by kask narciarski nie tylko dobrze dobrać, ale również odpowiednio nosić. Prawidłowo założony kask zaczyna się już 2 cm nad brwiami i dzięki temu chroni czoło. 

 

Pamiętaj, że po każdym mocnym uderzeniu kask należy wymienić, ponieważ mogła zastać naruszona jego konstrukcja!