Wybór gogli narciarskich

Gogle są wielofunkcyjnym sprzętem ochronnym. Nie tylko polepszają zakres widzenia, kiedy świeci zimowe słońce, pada śnieg lub kiedy z powodu mgły widoczność jest bardzo ograniczona. Oferują również ochronę przez zimnem i urazami mechanicznymi oczu oraz pozwalają na korzystanie z okularów korekcyjnych.

Na pierwszy rzut oka wszystkie okulary narciarskie różnią się jedynie wyglądem. W rzeczywistości różnic jest o wiele więcej. Jedną z nich jest stopień wentylacji. Jeśli zainwestujesz w gogle większą kwotę, możesz oczekiwać, że ich pasek będzie lepiej dopracowany, a same okulary będą trwalsze, dzięki czemu się szybko nie porysują.

Soczewka gogli

Wysokiej jakości szkła o odpowiednich właściwościach optycznych są podstawą dobrych okularów narciarskich. Stuprocentowa ochrona przed promieniowaniem UV jest gwarantowana za sprawą normy bezpieczeństwa, która musi być obowiązkowo spełniona przed wprowadzeniem gogli na rynek. Poza ochroną mechaniczną, okulary narciarskie zapewniają filtrowanie światła poprzez rozdzielanie jego poszczególnych składników. 

 

 

W zależności od typu filtracji wyróżnia się trzy typy szyb:

  • przepuszczające całą gamę kolorów, brak filtracji,
  • osłabiające niebieski składnik widma, podkreślenie koloru zielonego, żółtego i czerwonego, kolor niebieski przepuszczają w 20-30 %,
  • nie przepuszczające niebieskiego składnika widma.

Kolor szyby

Żółte, pomarańczowe lub różowe szkła zwiększają kontrast i tym rozjaśniają widoczność. Ale jeśli zaświeci słońce, Twoje oczy szybko zmęczą się ilością światła. Gogle z przyciemnionymi szkłami są odpowiednie do jazdy przy ostrym świetle, na przykład na lodowcu.

 

Kompromisem mogą być szkła fotochromowe, które przystosowują się do intensywności światła. Jednak jeśli na trasie przeplatają się słońce i cień, okulary nie zdążą zareagować na szybką zmianę. Najważniejszym aspektem doboru odpowiednich gogli jest wrażliwość na światło i kolory.