Dobór butów narciarskich
Większość obecnie dostępnych butów zjazdowych ma cztery klamry - dwie w dolnej i dwie w górnej części cholewki. Zastosowane materiały i technologie różnią się w zależności od producenta i kolekcji.
Określ swoje umiejętności, cechy fizyczne, styl jazdy i teren. Buty narciarskie przenoszą siły jakimi działa narciarz na narty i tym samym są bardzo ważne dla komfortu jazdy. Z tego powodu należy je wybierać starannie i bez pośpiechu.
Podział zjazdowych butów narciarskich
Rekreacyjne, rekreacyjno-sportowe, sportowe, profesjonalne. Większość producentów dzieli buty ze względu na poziom umiejętności narciarza. Podczas wyboru butów narciarskich należy brać pod uwagę także ich sztywność (flex index).
- Rekreacyjne buty zjazdowe - narciarze początkujący i rekreacyjni oczekują od swoich butów głównie ciepła oraz wygody. Dokładnie to oferują rekreacyjne buty zjazdowe. Miękka wkładka chroni stopy przed odciskami, a zastosowane materiały zwiększają komfort cieplny wewnątrz buta. Miękka skorupa umożliwia łatwe przenoszenie środka ciężkości nawet początkującym narciarzom. Narciarze o większej wadze mieliby zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej sztywności skorupy.
- Sportowe buty zjazdowe - uniwersalne modele ze sztywną skorupą. Oferują wysoki komfort jazdy bardziej zaawansowanym narciarzom rekreacyjnym. Nie zawiodą się na nich również narciarze agresywni poszukujący tego, co najlepsze w ich kategorii.
- Profesjonalne buty zjazdowe - sztywne buty dla najbardziej wymagających narciarzy. Ich sztywna skorupa umożliwia lepsze przenoszenie siły na narty. Cienki but wewnętrzny pozwala na lepszy kontakt narciarza z nartami, ale zazwyczaj oferuje mniejszy stopień izolacji termicznej.
Sztywność butów narciarskich
Flex index określa się w warunkach laboratoryjnych przy zachowaniu ustalonej temperatury. Sztywność zależy od siły zaciśnięcia poszczególnych klamer, ułożenia stopy, ale też od mobilności nogi w kostce i stopnia nakłonienia buta w wiązaniu. Trzeba wziąć pod uwagę to, że materiał skorupy sztywnieje pod wpływem mrozu i mięknie w cieple. Jeśli jeździsz na trasach, temperatura może wynosić od -20 do 10°C. Z tego powodu większość producentów oferuje modele z regulacją sztywności, którą można w zależności od potrzeby zwiększyć lub zmniejszyć.
A - flex
Parametry, które pomogą Ci zawęzić wybór:
- 40-60 - najbardziej miękkie buty dla początkujących narciarzy (dorosłych i dzieci),
- 60-80 - dla narciarzy rekreacyjnych o niskiej wadze,
- 80-100 - dla narciarek sportowych, narciarzy o dużej wadze, jeżdżących rekreacyjnie i narciarzy o ambicjach sportowych,
- 100-120 - dla zaawansowanych narciarzy,
- powyżej 130 - dla profesjonalistów.
Dobór odpowiedniego rozmiaru
Wybór odpowiedniego rozmiaru butów narciarskich jest bardzo ważny. Rozmiary są podawane według systemu Mondopoint, który OKREŚLA DŁUGOŚĆ STOPY W CM LUB MM. Przed zakupem radzimy dokładnie zmierzyć stopę. Zaleca się wybór butów z rezerwą nie większą niż 0,5 cm. Trzeba liczyć się z tym, że już w trakcie pierwszej jazdy but wewnętrzny przystosuje się do kształtu stopy.
A - długość stopy
B - długość wkładki
C - 5 mm
Jak zmierzyć stopę
Narzędzia:
- karton od butów lub ściana z kątem 90°,
- arkusz papieru lub kartonu, linijka i coś do pisania.
Sposób pomiaru:
- upewnij się, że masz na sobie rodzaj skarpet, które będziesz zakładał do wybieranych butów,
- stań na kartce papieru tyłem do ściany lub włóż stopę do kartonu od butów, w obu przypadkach dociśnij piętę do ściany,
- za pomocą linijki i ołówka zaznacz na papierze linię bezpośrednio przed najdłuższym palcem,
- zmierz odległość między ścianą lub kartonem a zaznaczoną linią,
- dodaj ok. 0,5 cm rezerwy,
- wybierz odpowiedni rozmiar.
A - długość stopy w centymetrach
UWAGA! Radzimy zmierzyć obie stopy, ponieważ mogą być różnej długości. Wybierając rozmiar, należy wziąć pod uwagę długość większej stopy.