Jak wybrać hulajnogę sportową?

Hulajnoga sportowa to taka, która posiada pompowane koła, dzięki czemu jazda na niej jest niezwykle komfortowa. Koła doskonale tłumią wstrząsy i radzą sobie na wyboistych nawierzchniach. Przednie koło jest zazwyczaj większe, co pozwala na osiąganie większych prędkości, ale zmniejsza kontrolę nad hulajnogą. Hulajnogi z pompowanymi kołami są dość duże i ciężkie.

 

Jazda na hulajnodze to rodzaj sportu, który trenuje całe ciało – ujędrnia je, wzmacnia mięśnie i ćwiczy równowagę. Jest to łatwy sport, który może uprawiać każdy.

Rozmiar kół

Podczas jazdy po mieście lub omijania dziur na polnej drodze, docenisz zwinność i zwrotność hulajnogi sportowej. Zadbają o to mniejsze koła, zwykle w rozmiarach od 12 do 20 cali. Popularnym rozwiązaniem stosowanym w hulajnogach jest zamontowanie większego, 16- lub 20-calowego koła z przodu i mniejszego, 12- lub 16-calowego koła z tyłu. Hulajnoga o takiej konstrukcji z łatwością pokonuje małe przeszkody, jest szybka i zwinna, a jednocześnie kompaktowa, wszędzie się zmieści i zapewnia łatwe odbicie.

Wielkość kół w zależności od stylu jazdy:

  • Hulajnogi miejskie (przednie koło 16", tylne koło 12") - idealne dla dorosłych do użytku w mieście i na wycieczkę
  • Hulajnogi turystyczne (przednie koło 20", tylne koło 16") - doskonale sprawdzają się w terenie, ale są zbyt duże do jazdy w mieście
  • Hulajnogi sportowe (przednie koło 26", tylne koło 20") - przeznaczone do pokonywania długich dystansów

Podest

Odległość między ziemią a spodem podestu jest bardzo ważna, ponieważ jazda na hulajnodze aktywuje dużą liczbę mięśni, a podczas odbijania wykonuje się właściwie przysiad na jednej nodze. Im niżej osadzony podest, tym mniej wysiłku wymaga jazda. Wyższy podest oznacza głębsze przysiady.

 

Na to, jakie nierówności może pokonać hulajnoga bez zahaczania o nawierzchnię, ma wpływ nie tylko wysokość, ale także długość platformy.

Wysokość kierownicy

Hulajnogi dla dorosłych mają kierownice regulowane w zakresie 90 do 130 cm. W przypadku hulajnóg dziecięcych wysokość kierownicy powinna wynosić od 50 cm, w zależności od wzrostu dziecka. W teorii kierownica powinna znajdować się na wysokości bioder.

 

Należy uważać, aby nie jeździć na hulajnodze ze zbyt niską kierownicą, co może powodować skurcze i bóle pleców. Z kolei zbyt wysoka kierownica zmniejsza kontrolę nad hulajnogą. Im niższa wysokość podestu od ziemi, tym lepiej, ale bardzo nisko osadzone hulajnogi mogą obcierać o nierówności i są przeznaczone do jazdy na całkowicie równych nawierzchniach.  

 

Zgodnie z rozporządzeniem o ruchu drogowym, hulajnoga musi spełniać te same wymogi, co rower. Dlatego można ją wyposażyć w błotniki, odblaski, światła, sakwy i inne akcesoria rowerowe.

Często zadawane pytania

Wybrać hulajnogę z kołami w tym samym rozmiarze czy o różnej wielkości?
Jeśli jedno koło jest większe, a drugie mniejsze, hulajnoga jest szybsza. Koła o różnych średnicach są stosowane wyłącznie w hulajnogach z pompowanymi kołami przeznaczonymi do dłuższych przejażdżek. Koła w tym samym rozmiarze dają lepszą zwrotność, ale hulajnoga jest wolniejsza przy włożeniu w jazdę tego samego wysiłku.

 

Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe dotyczące jazdy na hulajnodze?
Hulajnoga jest odpowiednia dla wszystkich, bez względu na wiek. Nie obciąża stawów, poprawia kondycję i równowagę oraz pomaga rozciągnąć i wzmocnić większość partii mięśniowych.

 

Jakie ochraniacze są potrzebne do jazdy na hulajnodze?
Kask jest absolutną koniecznością. Podczas dłuższych przejażdżek warto pamiętać o założeniu rękawiczek, aby uniknąć nieprzyjemnych pęcherzy i odparzeń. Ochraniacze na łokcie i kolana są niezbędne dla dzieci, osób początkujących i freestylowych riderów.