Wybór hulajnogi składanej

Hulajnogi składane są idealne do pokonywania krótszych dystansów i nadają się również dla dzieci. Większość z nich posiada regulowaną kierownicę, dzięki czemu hulajnoga rośnie wraz z dzieckiem lub może być używana przez całą rodzinę.

 

Składane hulajnogi są bardzo praktyczne ze względu na ich lekkość i możliwość transportu w komunikacji miejskiej. Kolejną ich zaletą jest to, że nie zajmują dużo miejsca w pracy lub np. na siłowni. Wystarczy złożyć hulajnogę i włożyć ją pod biurko lub do szafki. Podczas dłuższych przejażdżek sprawdzą się hulajnogi z pompowanymi kołami, które są wygodniejsze i szybsze od tych z małymi kółkami.

Zalety hulajnóg składanych:

  • są znacznie mniejsze niż hulajnogi z pompowanymi kołami
  • kompaktowe (nie zajmą zbyt wiele miejsca)
  • łatwe do przenoszenia (można je bez problemu przewozić w środkach komunikacji miejskiej, pociągach czy autobusach), zmieszczą się w bagażu, lekkie
  • umożliwiają szybkie przemieszczanie się po mieście (świetny środek transportu)
  • atrakcyjne wzornictwo
  • bogaty wybór modeli
  • bardzo przystępna cena 

Do czego są (nie)przystosowane hulajnogi składane

Jeśli chcesz poruszać się po mieście komunikacją miejską a dodatkowo hulajnogą, taka o składanej konstrukcji może być dobrym wyborem. Dzięki dopuszczalnemu obciążeniu wynoszącemu około 100 kg, nawet dorośli nie muszą się obawiać jazdy na niej.  

 

Te zalety składanych hulajnóg równoważy fakt, że nie są one zbyt łatwe w prowadzeniu – jeżdżą wolno, podczas jazdy można się zmęczyć, przez małe kółka czuć każdą nierówność, a wąska, składana kierownica również nie zapewnia wygodnej jazdy.

 

Hulajnogi są wyposażone w tylny hamulec nożny, który wygląda jak błotnik. Uruchamia się go przez naciśnięcie, a hamowanie odbywa się przez tarcie hamulca o koło. Ten typ hamulca jest spotykany w małych hulajnogach przeznaczonych do jazdy po mieście.

Łożyska

Odpowiednie łożyska są ważne, aby koła obracały się gładko i nie zgrzytały. Jeśli okaże się, że ocierają się podczas jazdy lub Twoja składana hulajnoga wydaje nieprzyjemne dźwięki, prawdopodobnie są uszkodzone. Jakość łożysk oznaczana jest symbolem ABEC i wartością od 1 do 9, przy czym 9 oznacza najwyższą jakość. Łożyska z oznaczeniem ABEC 5 do 9 zapewniają płynną jazdę. Jeśli masz hulajnogę z pompowanymi kółkami, nie musisz się martwić o łożyska.

Wysokość kierownicy

Prawidłowa wysokość kierownicy zależy od wzrostu użytkownika hulajnogi i stylu jazdy. Podczas zwykłej jazdy rekreacyjnej sprawdzi się wyższa kierownica.

Rozmiar kółek

Im większe kółka, tym szybsza hulajnoga, ale trudniej nad nią zapanować. Jeśli jesteś początkującym riderem lub wybierasz hulajnogę dla dziecka, polecamy modele z małymi kółkami.

Twardość kółek

Twardość kół wpływa na prędkość i komfort jazdy na hulajnodze. Twardsze kółka oznaczają większą prędkość. Z kolei miękkie zapewniają bardziej komfortową jazdę, ponieważ dobrze absorbują wstrząsy. Jeśli chodzi o hulajnogi z kołami pompowanymi, ich twardość zależy od tego, jak bardzo opony są napompowane.

  • Miękkie kółka (twardość do 86A) są przyczepne i nadają się dla osób początkujących, ponieważ nie są szybkie.
  • Kółka z twardej gumy (od 88A) idealnie nadają się do jazdy w skateparkach. Są wytrzymałe, ale podczas jazdy na hulajnodze z takimi kółkami poczujesz każdą najmniejszą nierówność.
  • Im niższy numer (86A, 88A, 90A itd.), tym mniejsza twardość gumy.

Jakich ochraniaczy potrzebuję do jazdy na hulajnodze?

Kask jest oczywiście koniecznością. Podczas dłuższych przejażdżek należy pamiętać o założeniu rękawiczek rowerowych, aby zapobiec nieprzyjemnym pęcherzom i odparzeniom. Ochraniacze na łokcie i kolana są niezbędne dla dzieci, początkujących i osób jeżdżących na hulajnogach freestylowych.