Wybór hulajnogi freestyle 

Hulajnogi freestyle posiadają specjalną konstrukcję, która umożliwia wykonywanie trików i skoków. Są wyposażone w wysokiej jakości komponenty, mają małe koła i lekką ramę. Nisko osadzony podest stanowi dobrą platformę do wybicia się, ale jego minusem jest ryzyko utknięcia podczas jazdy na nierównej powierzchni.

 

Jeżeli szukasz hulajnogi do jazdy na rampie lub trenowania trików, hulajnoga typu freestyle zapewni Ci doskonałą zabawę. Możesz z nią szaleć w skateparku lub przed blokiem. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i zaopatrz się w ochraniacze i kask.

Hulajnoga freestyle dla początkujących jest odpowiednia do:

  • trenowania podstawowych trików: bunnyhop, tailwhip, 180, barspin, bar slide itp.
  • jazdy w skateparku: banki, funboxy, piramidy, bowle itp.
  • jazdy na płaskiej i gładkiej nawierzchni (kamyki i inne przeszkody mogą uszkodzić kółka)

Należy pamiętać, że jeśli hulajnoga będzie używana zgodnie z jej przeznaczeniem, czy do trików i skoków, to będzie mocno obciążona. Podczas skoków ciężar użytkownika działający na hulajnogę może być nawet dwu- lub trzykrotnie większy niż przy zwykłej jeździe.

Hulajnoga freestyle dla początkujących NIE nadaje się do:

  • skoków z wysokości większej niż 20 cm (głównie do trików "fly out")
  • grindu (ślizgania się dołem podestu) na przeszkodach betonowych lub granitowych
  • wypożyczania starszym riderom
  • jazdy po wodzie i do jazdy z poluzowanymi kółkami lub headsetem

Bardzo istotny jest wybór hulajnogi z odpowiednią wysokością kierownicy, tylko wtedy jazda jest komfortowa i nie powoduje bólu pleców.

 

Wzrost użytkownika Wysokość kierownicy
100 - 110 cm   29 - 34 cm
110 - 120 cm   34 - 39 cm
120 - 130 cm     39 - 45 cm  
130 - 140 cm   45 - 50 cm
140 - 150 cm   50 - 55 cm
150 - 160 cm   55 - 60 cm
160 - 170 cm   60 - 65 cm
170 - 180 cm   65 - 71 cm
180 - 190 cm    71 - 76 cm
190 - 200 cm    76 - 81 cm

Jak hamować?

Hulajnogi freestyle są wyposażone w tylny hamulec nożny, który wygląda jak błotnik. Uruchamia się go przez naciśnięcie, a hamowanie odbywa się przez tarcie między hamulcem a kołem. Ten typ hamulca jest spotykany w małych hulajnogach przeznaczonych do jazdy po mieście.

Rozmiary kółek

Im większe kółka, tym szybsza hulajnoga, ale trudniej nad nią zapanować. Jeśli jesteś początkującym riderem lub wybierasz hulajnogę dla dziecka, polecamy modele z małymi kółkami.

Twardość kółek

Twardość kół wpływa na prędkość i komfort jazdy na hulajnodze. Twardsze kółka oznaczają większą prędkość. Z kolei miękkie są bardziej komfortowe, ponieważ dobrze absorbują wstrząsy. Jeśli chodzi o hulajnogi z kołami pompowanymi, ich twardość zależy od tego, jak bardzo opony są napompowane.

  • Miękkie kółka (twardość do 86A) są przyczepne i nadają się dla osób początkujących, ponieważ nie są szybkie.
  • Kółka z twardej gumy (od 88A) idealnie nadają się do jazdy w skateparkach. Podczas jazdy na hulajnodze z takimi kółkami poczujesz każdą najmniejszą nierówność.
  • Im niższy numer (86A, 88A, 90A itd.), tym mniejsza twardość.

Kierownica 

Kierownica może być wykonana ze stali CrMo lub aluminium. Kierownice aluminiowe są lżejsze od stalowych (nawet o 30%), ale nie są tak wytrzymałe i z tego powodu są odpowiednie dla użytkowników o wadze do 50 kg. Kierownicę do hulajnogi freestyle można wybrać również według średnicy drążka, który może mieć dwie różne średnice zewnętrzne (31,8 mm i 34,9 mm) i dwie różne średnice wewnętrzne (28,5 mm i 31,8 mm).

Wygięcie kierownicy w stronę użytkownika to tzw. backsweep. Jeśli kierownica nie jest wyprofilowana, w opisie podany jest Zero Backsweep lub informacja ta nie jest podana w ogóle. Krzywizna to element, który zapewnia wygodny chwyt kierownicy. Ogólnie rzecz biorąc, szersze kierownice z zakrzywieniem w kierunku użytkownika gwarantują optymalny komfort podczas jazdy.

 

Wygięcie w innych kierunkach (dół/góra) jest określane jako downsweep/upsweep. Najczęściej spotykane kształty kierownic to "Y" lub "T". Kształt "T" jest bardziej odpowiedni dla początkujących, ponieważ użytkownik może szybko chwycić kierownicę i ma większą kontrolę nad hulajnogą. Kształt "Y" zwiększa wytrzymałość kierownicy.