Wybór maty do ćwiczeń i jogi

Mata jest jednym z podstawowych sprzętów do ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest wybór maty na podstawie tego, jak i gdzie będzie używana. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między poszczególnymi rodzajami mat oraz ich zalety i wady.

Rodzaj treningu

Preferujesz ćwiczenia w wolnym czy raczej szybkim tempie?

W przypadku bardziej dynamicznych ćwiczeń należy wybrać matę antypoślizgową, która zapewni Ci równowagę i stabilizację. Niektóre maty są wyposażone w poliuretanową warstwę wierzchnią, której miękkość i chłonność zapewnia pewny kontakt dłoni z matą. Inną alternatywą są maty wykonane z materiału PVC, które są trwałe i wygodne.

Przy statycznych ćwiczeniach powierzchnia maty nie jest tak istotna, docenisz raczej jej miękkość i ciepło.

 

Grubość maty

Maty są dostępne w różnych grubościach

Grubsze matymiękkie i zwiększają komfort podczas ćwiczeń. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że są zazwyczaj cięższe niż cieńsze maty.

Cienkie maty, choć bardzo lekkie, są odpowiednie raczej dla osób zaawansowanych.

Miejsce treningu - dom, studio fitness czy świeże powietrze?

Wybierając matę, należy wziąć pod uwagę rodzaj najczęściej wykonywanych na niej ćwiczeń.

Jeśli będziesz ćwiczyć w domu, nie musisz martwić się o wagę, więc możesz wyposażyć się we wzmocnioną matę. Jeśli wiesz, że będziesz jej często używać na siłowni lub w miejscach innych niż dom, warto zdecydować się na lekką matę.

 

Jeśli planujesz ćwiczyć na świeżym powietrzu, radzimy wybrać matę, która jest łatwa w czyszczeniu. Ewentualnie możesz położyć pod swoją matę inną, tańszą i niższej jakości. Podczas treningu na dworze sprawdzą się maty z juty, PVC lub kauczuku.

Materiały

Materiałem najczęściej stosowanym  do produkcji mat jest PCW, ale ostatnio pojawiają się przyjazne dla środowiska alternatywy.

 

PVC - uniwersalny, trwały, łatwy w pielęgnacji materiał

 

Korek - mocny, trwały, przyjazny dla środowiska materiał

 

Juta - jeśli nie przeszkadza Ci twardsza powierzchnia, to mata z juty, która jest naturalnym materiałem, stanowi idealny wybór. Spodnia warstwa maty wykonana jest z gumy, dzięki czemu doskonale przylega do podłogi.

 

Guma - materiał ten doskonale przylega do powierzchni i jest praktyczny, zwłaszcza podczas dynamicznych ćwiczeń.

Kształt maty

Niestandardowe, okrągłe maty do jogi są idealne do praktyki w domu, ponieważ umożliwiają ruch w zakresie 180° i swobodę podczas ćwiczeń. Ponieważ są wykonane z przyczepnego materiału, sprawdzą się w trakcie dynamicznych ćwiczeń.