Jak wybrać gumę do ćwiczeń lub ekspander?

Wybierając odpowiedni przyrząd do treningu oporowego, należy przede wszystkim ocenić naszą siłę, do której dobieramy opór ekspandera lub gumy treningowej. Następnie należy określić, w jaki sposób zamierzamy ćwiczyć. W zależności od tego można wybrać ekspander z uchwytami, gumy oporowe lub tekstylne taśmy treningowe.

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę rodzaj ćwiczeń, które zamierzamy wykonywać, naszą masę ciała oraz sprawność fizyczną. Podstawowym parametrem używanym w przypadku gum jest opór. Jeśli jesteś początkujący i nie wiesz, jaki ekspander wybrać, radzimy zdecydować się na taśmę o mniejszym oporze i stopniowo przechodzić do ekspanderów z wyższym oporem.

Gumy treningowe

Prawdopodobnie najpopularniejsze są klasyczne gumy oporowe. Mają duży zakres oporu, dzięki czemu są odpowiednie zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i osób zupełnie początkujących. Dostępne są w wielu rozmiarach, więc można je wykorzystać do naprawdę wielu ćwiczeń, w zależności od aktualnych potrzeb.

 

Ekspandery 

Największą zaletą ekspanderów są ich uchwyty, które są zazwyczaj wykonane z miękkiego materiału, dzięki czemu zwiększają komfort podczas treningu.

Tekstylne gumy oporowe

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj gumy oporowej jest wykonany z materiału tekstylnego. Do zalet materiałowych gum oporowych należy ich miękkość oraz trwałość.