Jak wybrać właściwe wsparcie

Każda aktywność fizyczna wymaga innego wsparcia biustu, dlatego biustonosze sportowe dzieli się na kilka kategorii ze względu na wsparcie, które oferują. Inny typ stanika sprawdzi się podczas pilatesu i jogi, a inny w czasie jazdy na rowerze, biegania i aerobiku. Ważne jest, by dostosować wsparcie odpowiednio do aktywności.

 

Oprócz biustonoszy do noszenia na co dzień, w Twojej szafie nie powinno zabraknąć biustonoszy sportowych. Tylko ten rodzaj stanika może zapewnić Ci wystarczający komfort i wsparcie podczas treningu. Poniżej znajdziesz przydatne informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiedni biustonosz do Twojej dyscypliny. 

Rodzaje wsparcia dla poszczególnych sportów

Korzystając z tabelki zawierającej poszczególne dyscypliny sportowe i rozmiary staników, możesz lepiej określić potrzebne wsparcie.

 
  • LW - lekkie wsparcie
  • ŚW - średnie wsparcie
  • WW - wysokie wsparcie
 Sport/Rozmiar XS S M L XL
Joga LW LW LW  WW WW
Pilates LW LW ŚW WW WW
Wioślarstwo LW LW ŚW WW WW
Jazda na rowerze LW LW ŚW WW WW
Narciarstwo ŚW ŚW ŚW WW WW
Trening obwodowy ŚW ŚW WW WW WW
Tenis ŚW ŚW  WW WW WW
Taniec ŚW ŚW  WW WW WW
Sporty zespołowe ŚW WW WW WW WW
Jeździectwo ŚW WW WW WW WW
Bieganie WW WW WW WW WW

 

Wartości podane w tabeli są orientacyjne. 

A - Lekkie wsparcie

Lekkie wsparcie sprawdzi się podczas jogi, pilatesu i innych ćwiczeń wykonywanych w wolnym tempie. Staniki zapewniające lekkie wsparcie są zazwyczaj wykonane z cienkiego materiału, nie są usztywnione fiszbinami i mają cienkie ramiączka.

 

BŚrednie wsparcie

Staniki zapewniające średnie wsparcie są odpowiednie do fitboxu, boksu, flowingu, TRX i innych aktywności o średniej intensywności. W odróżnieniu od biustonoszy z lekkim wsparciem, staniki z tej kategorii są mocniej usztywnione, a ich materiał jest mocniejszy.

 

CWysokie wsparcie

Biustonosze z wysokim wsparciem są odpowiednie do biegania, jumping fitnessu, treningu insanity, aerobiku i innych aktywności prowadzonych w szybkim tempie, w których kładzie się nacisk na podskoki i wysokie obciążenie. Ten rodzaj staników ma zazwyczaj miękkie fiszbiny i szerokie ramiączka.