Jak dobrać rozmiar stanika sportowego

Podobnie jak w przypadku klasycznych biustonoszy, podstawą jest dobrze dobrany rozmiar. W przypadku staników sportowych ma to istotne znaczenie. 

 

Rozmiary

 

W przypadku biustonoszy sportowych z miseczkami stosuje się rozmiary takie jak w klasycznych biustonoszach. Składają się one z obwodu pod biustem i rozmiaru miseczki – np. 70C. Kompresyjne staniki, które przyciskają biust do klatki piersiowej, występują w rozmiarach S, M, L itd. 

 

A - obwód w biuście   

B - obwód pod biustem   

Jak się prawidłowo zmierzyć

 

  • zmierz obwód pod biustem
  • zapisz pomiar w centymetrach i zaokrąglij wynik do najbliższej wielokrotności liczby pięć
  • aby poznać rozmiar miseczki, zmierz obwód biustu w najszerszym miejscu 
  • od wyniku pomiaru obwodu biustu odejmij obwód pod biustem, otrzymaną różnicę odszukaj w poniższej tabelce, pod nią znajdziesz rozmiar miseczki

 

Różnica 10 - 14 14 - 16 16 - 18 18 - 20 20 - 22 22 - 24
Rozmiar miseczki  A B C D E F

 

 Wartości podane w tabeli są orientacyjne

 

Przymierzanie i krój

 

Staniki sportowe różnią się krojem, ramiączkami i zapięciem, dlatego dwa różne biustonosze w tym samym rozmiarze nie muszą tak samo dobrze leżeć. Stanik ma odpowiedni krój i jest prawidłowo dobrany, jeśli bez trudności możesz włożyć dwa palce pod ramiączka i pas pod biustem. Jeśli stanik jest źle dopasowany, rozwiązaniem mogą być również regulowane ramiączka. Biustonosz nie może nigdzie uciskać i musi pozwalać na głębokie oddechy, ale z drugiej strony nie powinien też odstawać.

 

Komfort podczas aktywności fizycznej może zwiększyć brak szwów, zapięć i sprzączek spotykanych w klasycznych biustonoszach i coraz więcej producentów zwraca na to uwagę. Podczas uprawiania sportu poruszasz się więcej, a szwy mogą powodować otarcia i niewielkie siniaki. Większość staników sportowych nie ma klasycznego zapięcia między łopatkami i zakłada się je przez głowę. Zwróć również uwagę na szerokość ramiączek. Podczas uprawiania sportów o niewielkiej intensywności wystarczą cienkie ramiączka, do biegania lub aerobiku warto wybrać stanik z szerszymi ramiączkami, które nie wpijają się w skórę. Ramiączka nie powinny dotykać szyi, którą mogłyby łatwo podrażnić.

Rozmiar EU XXS XS S M L XL XXL
60 A - C D          
65 A B - D          
70   A - B C - D        
75     A - B C - D      
80       A - B C - D    
85         A - C D  
90         A B - D  
95           A - C D
100             A - D

 

 Wartości podane w tabeli są orientacyjne