Wybór nart biegowych

Każdy narciarz, zarówno początkujący, jak i profesjonalny, musi przed zakupem nart zadać sobie pytanie: Jakich nart potrzebuję? Aby na nie prawidłowo odpowiedzieć, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników: technikę biegu, wykorzystanie nart, ukształtowanie terenu, wzrost narciarza i jego wagę. 

Przeznaczenie 

Podział nart ze względu na ich przeznaczenie:

  • profesjonalne narty biegowe - jak wskazuje nazwa, są przeznaczone głównie dla zawodników; w porównaniu z pozostałymi typami są zazwyczaj węższe i sztywniejsze oraz mają szybszy ślizg, który z powodu zastosowanych materiałów na bazie włókna węglowego jest podatny na uszkodzenia; dobra jazda wymaga doskonale przygotowanych tras,
  • sportowe narty biegowe - kategoria odpowiednia dla zaawansowanych narciarzy i bardziej wymagających sportowców z doskonale opanowaną techniką biegu; są stosunkowo szybkie i sztywne, zarazem mają trwalszy ślizg,
  • turystyczne narty biegowe - przeznaczone dla narciarzy rekreacyjnych i początkujących; w porównaniu z pozostałymi typami są szersze, bardziej miękkie i nie mają szybkiego ślizgu, z drugiej strony są stabilniejsze i bardziej wytrzymałe; są idealnym wyborem, jeśli chcesz opanować odbicie i długi poślizg.

Technika

Podział nart ze względu na technikę biegu:

  • Narty biegowe do stylu klasycznego są przeznaczone do jazdy w specjalnie przygotowanych torach (śladach). Wyróżniają się wygiętym, spiczastym czubkiem, który pozwala na płynność ruchów po odbiciu. Jest dla nich charakterystyczne wygięcie typu camber w strefie odbicia. To, wraz z optymalnym obciążeniem, zapewnia idealne warunki do prawidłowych technicznie odbić. Początkujący narciarze mogą wybrać narty, których ślizg jest wyposażony w tak zwane łuski. Są to niewielki płytki pochylone w jednym kierunku ułatwiające odbicia oraz podejścia i to bez wykorzystania smarów trzymających. Łuski spowalniają nartę, dlatego mogą nie odpowiadać bardziej zaawansowanym narciarzom.  
  • Narty biegowe do stylu łyżwowego charakteryzują się słabo zaznaczonym czubkiem, wzmocnionymi krawędziami i niewielkim wygięciem. Narty tego typu są zazwyczaj wąskie, co oznacza, że są mniej stabilne. Ich optymalna długość powinna wynosić o ok. 5-10 cm więcej niż wzrost narciarza. Długie narty mają lepsze właściwości jezdne, ale trudniej nad nimi zapanować. Ważna jest również ich sztywność. Zbyt sztywne narty trudniej się prowadzą podczas zjazdów i mają gorszą manewrowość. Z kolei zbyt miękkie narty będą hamowały z powodu za dużej powierzchni tarcia.

  • Narty biegowe combi oferują kompromis między nartami do stylu klasycznego i dowolnego. Są odpowiednie dla narciarzy rekreacyjnych, którzy chcą wypróbować obie techniki jazdy, ale nie chcą inwestować pieniędzy w oba rodzaje nart. Optymalna długość nart tego typu powinna wynosić o 10-15 cm więcej niż wzrost narciarza.

 

 

 

A - styl klasyczny + 20 cm

B - combi + 15 cm

C - styl łyżwowy + 10 cm

D - wzrost narciarza

Backcountry

Backcountry to wytrzymałe narty odpowiednie do jazdy poza przygotowanymi trasami. Ich szerokość mieści się między szerokością turystycznych nart biegowych a nart zjazdowych, co zapewnia stabilność również podczas jazdy w głębszym śniegu. Przynajmniej jedna krawędź nart backcountry jest stalowa, dzięki czemu ułatwia poruszanie się na oblodzonej nawierzchni, a wytrzymały ślizg nadaje nartom dłuższą żywotność. Optymalna długość nart miałaby o 10-15 cm przewyższać wzrost narciarza.

Biegówki dla dzieci

Dla dzieci w wieku do 5 lat są odpowiednie stabilne, szerokie narty, mierzące mniej centymetrów niż dziecko. Dopiero w starszym wieku należy nauczyć dziecko prawidłowej techniki biegu i przystosować do tego długość nart. Dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat są najodpowiedniejsze narty juniorskie z długością o 15 cm przewyższającą wzrost dziecka. Dla dzieci w wieku od 10 lat można stosować te same kryteria wyboru nart, co w przypadku nart dla dorosłych.