Kijki do nart biegowych

Każdy amator biegówek zastanawia się, które kije narciarskie będą najbardziej odpowiednie. W wielkim skrócie - zależy to od techniki jazdy i długości kijków. Kije do biegówek powinny być wykonane z aluminium lub włókna węglowego.

Do wyboru są kije do stylu klasycznego, łyżwowego lub combi.

Styl klasyczny

Do tego stylu są odpowiednie kijki o długości stanowiącej 81%-84% wzrostu narciarza. Ich długość powinna sięgać do wysokości ramion (przy założonych butach). 

 

Styl skate

Do tego stylu radzimy wybrać kijki stanowiące 88%-90% wzrostu narciarza. Kiedy biegacz stoi w butach w wyprostowanej pozycji, powinny one sięgać do poziomu między brodą a górną wargą. Podczas biegania nie powinieneś czuć, że podnosisz ręce zbyt wysoko i musisz wbić kije we właściwe miejsce.

 

Kije do jazdy rekreacyjnej

Do rekreacji polecamy kije o długości wynoszącej 80%-82% wzrostu narciarza. Do tych biegów kijki powinny być krótsze - łatwiej się nimi operuje. Nie musisz podnosić rąk bardzo wysoko.

 

Długość kijów

Wybór idealnej długości kijków do nart biegowych jest sprawą indywidualną. Jeśli pasuje Ci długość kija, która nie jest zgodna z zalecaną tabelą rozmiarów, to nic złego. Z zasady w równym terenie sprawdzą się dłuższe kijki, a podczas poruszania się po stokach i zboczach - krótsze.